AnimeRecenzje

Mieruko-chan – Najlepsza seria jesieni 2021?

W historii anime powstało wiele tytułów z gatunku horror, w tym takich traktujących o duchach. Najbardziej znanym jest Ghost Stories, lecz Mieruko-chan może być najbardziej unikalnym i ciekawym z nich wszystkich.

Mieruko-chan jest horrorem i komedią, która z pewnością mogłaby zaciekawić większość oglądających.

Fabuła

Mieruko-chan skupia się na codziennym życiu dziewczyny widzącej duchy. Pierwszy odcinek przez dłuższy czas nie pokazuje, czego można się spodziewać po anime, lecz zważywszy na istniejące opisy i promocję tego tytułu, to główna tematyka jest powszechnie znana. Anime nie posiada jakiejś złożonej i wciągającej fabuły, skupia się raczej na przedstawieniu skomplikowanego życia głównej bohaterki.

W anime występują różne wątki, które posiadają dość zróżnicowany poziom. Niektóre zajmują jeden odcinek, lecz są również takie, które są rozłożone na dużą część sezonu. O ile można zarzucić anime powtarzalność i pewien ustalony schemat polegający na głównym motywie, to nie jest on raczej dużym problemem, a może być nawet niezauważalny dla części oglądających.

Elementem, który może wydać się bardzo interesujący, jest połączenie horroru i erotyki, chociaż w przypadku Mieruko-chan ciężko z pełną powagą mówić o którymkolwiek z tych aspektów. Większość osób nie przerazi się raczej scen występujących w anime, więc jest to prędzej lekki horror, mimo że wygląd duchów z pewnością może spowodować ciarki u niektórych osób. Erotyka to w tym wypadku elementy ecchi nieposiadające bardzo mocnych momentów. Ta kombinacja może niektórym wydać się dziwna, lecz moim zdaniem nie tylko dodaje serii uroku, ale jest również czymś zwiększającym jakość serialu. Dzięki wspomnianej kombinacji oraz elementach komediowych tytuł nie jest jednolity, co uniemożliwia wystąpienie nudy.

Postacie

Główną bohaterką anime jest licealistka Yotsuya Miko, która jak już wspomniałem, widuje duchy. Prócz Miko obserwujemy jeszcze poczynania kilku innych postaci, lecz to Miko jest zawsze w centrum uwagi. Poznajemy ją jako bardzo nietypową dziewczynę, która robi wszystko, co w jej mocy, by żyć normalnym życiem. Zarówno Miko, jak i inne postaci są przedstawione bardzo dobrze oraz mocno się od siebie różnią zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu.

Relacje postaci są bardzo ważnym elementem anime, można nawet powiedzieć, że są jego trzonem. Obserwacja Miko w jej kontaktach z przyjaciółkami oraz obcymi ludźmi zostały przedstawione bardzo dobrze i w sposób wyjątkowo interesujący. Zazwyczaj owe relacje mają charakter komediowy, ale zostały ukazane w bardzo realistyczny sposób.

Oprawa audiowizualna

Kreska jest bardzo wyjątkowa i ładna, szczególnie w przypadku duchów. Są one przedstawione w sposób bardzo groteskowy, przez co wydają się unikalne i wręcz przerażające. Jako reprezentanci świata nadprzyrodzonego tworzą wyraźny kontrast wizualny z obiektami i istotami ze świata rzeczywistego. Sprawia to, że w anime występuje swoisty dualizm, który zachęca do oglądania nawet bez uwzględniania fabuły i postaci.

W przypadku ścieżki dźwiękowej również można powiedzieć, że jest bardzo dobra. Szczególnie dobrze wygląda kwestia aktorów głosowych, którzy bardzo dobrze wcielili się w występujące na ekranie postaci. Dźwięki towarzyszące obecności duchów również są na bardzo wysokim poziomie. Na wspomnienie zasługuje także bardzo dobrze wykonany ending, który znacząco przewyższa opening. Jest na tyle ciekawy, że można go oglądać wielokrotnie. Osobiście ani razu go nie pominąłem i bardzo mi się podobał.

Podsumowanie

Mieruko-chan jest tytułem wyjątkowym, który z pewnością należy zaliczyć do jednych z najlepszych anime wychodzących w jesieni 2021 roku. Jest to bardzo dobry tytuł, który może się spodobać każdej osobie chcącej obejrzeć coś nowego i wyjątkowego. Osobiście oceniłem tytuł jako anime 8/10 i chętnie zobaczyłbym kontynuację, jednak rozumiem, że nie każdemu seria może się równie mocno spodobać. Dotyczy to szczególnie osób, które szukałyby głębokiej fabuły i widowiskowych scen akcji, których tu po prostu się nie uświadczy, mimo że anime posiada kilka mocniejszych momentów. Jest to jednak tytuł, któremu każdy powinien dać szansę, gdyż raczej nieprędko pojawi się coś podobnego.

Polecam moje inne recenzje, przykładowo Saihate no Paladin oraz Aoki Ryuusei SPT Layzner.

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments