Mushoku Tensei – najlepsze wyprodukowane anime?
Mushoku Tensei to tytuł, który jedni pokochali, a inni znienawidzili z rozmaitych powodów. Seria wyjątkowa na wiele sposobów i jeszcze przed wydaniem posiadająca duży fandom. Po emisji wzbudziła ogromne kontrowersje i podzieliła widzów na dwie zwaśnione grupy. Tytuł, który zszokował część widzów, a główny bohater utopił wręcz wiele osób, uniemożliwiając im dokończenie seansu lub porwał z nurtem rzeki, którą wytworzył.
Stało się tak, ponieważ przemysł anime jest jak wielka rzeka, pełna pomniejszych nurtów, wirów i zdradliwych rozlewisk. Osoby, które dadzą się porwać przez ową rzekę, mogą trafić na: tytuły tak złe, że rozważa się zaprzestania oglądania na zawsze, tytuły tak emocjonalne, że wpływają na twój nastrój na całe dni, tytuły wpływające na twoje postrzeganie rzeczywistości, a także prawdziwe perełki, które porażają swym wykonaniem. Jeśli miałbym w jednym zdaniu określić Mushoku Tensei to powiedziałbym, że jest to diament w koronie zwanej przemysłem anime.
Fabuła
Mushoku Tensei opowiada historię 34-letniego hikikomori, który został zabity przez Truck-kuna. Po śmierci odrodził się jako niemowlę w świecie fantasy. O ile może to brzmi strasznie generycznie, to jest ku temu bardzo dobry powód. Mushoku Tensei jest powszechnie nazywane dziadkiem wszystkich tytułów isekai, gdyż jest starym tytułem, który stworzył wiele schematów używanych w dziesiątkach, jeśli nie setkach, tytułów. Adaptacja anime pojawiła się dopiero w 2021 roku, 9 lat po wyjściu pierwszego rozdziału nowelki.
W anime śledzimy losy głównego bohatera od lat niemowlęcych i obserwujemy, jak poznaje fascynujący nowy świat, a co najważniejsze, samego siebie. Mushoku Tensei nie jest bowiem tytułem, który skupia się na romansie i przygodzie, mimo że te aspekty są bardzo ważne dla tej historii, lecz na wewnętrznej przemianie bohatera z ludzkiej porażki w dobrego człowieka (a przynajmniej tak mi się wydaje).
Fabuła różni się mocno od innych tytułów, mimo że posiada wiele znanych schematów. Już od pierwszego odcinka widać jak na dłoni, że anime podchodzi bardzo poważnie do fabuły i nie skupia się na głupich gagach czy rozwydrzonym haremie (mimo że komedia jest często obecna i ma bardzo wysoki poziom). Fabuła potrafi bardzo zaskoczyć i szybko można się przekonać, że posiada bardzo wysoki poziom, wyższy niż zapewne zdecydowana większość anime. Anime potrafi także zwodzić, gdyż z jednej strony jest to bardzo spokojny tytuł przedstawiający sielskie życie, a z drugiej otrzymujemy bardzo dynamiczne walki przebijające swym wykonaniem dużą część znanych mi tytułów.
Postacie
Głównym bohaterem anime jest Rudeus Greyrat, dziecko będące reinkarnacją mężczyzny, którego można określić jako życiową porażkę. W swym poprzednim życiu był osobą, która z pewnością zasługiwała na potępienie. Społeczeństwo i słaba wola zrobiły z niego drania i zboczeńca, z którym zapewne nikt nie chciałby mieć nigdy do czynienia. Był tak ohydną osobą, że sam się siebie brzydzi. Po śmierci otrzymał nowe życie w zupełnie innych warunkach, co umożliwia mu rozpoczęcie wszystkiego od nowa, lecz z powodu swego zepsutego charakteru przychodzi mu to z ogromnym trudem.
Anime w sposób doskonały przedstawia charakter i emocje, a także relacje pomiędzy postaciami. Niektóre sceny wywołują potężne emocje i potrafią całkowicie zmienić nastrój oglądających. Sam miewałem momenty, gdy się śmiałem do rozpuku, a w innych siedziałem skamieniały z mocno bijącym sercem i obserwowałem, jak dalej potoczy się dana scena. Mushoku Tensei jest tytułem o odkupieniu i drugiej szansie, którą bardzo łatwo zaprzepaścić z powodu swoich działań i charakteru.
Nie zamierzam jednak wypowiadać się o Rudeusie w sposób bardzo pozytywny, gdyż nie jest to odpowiednie. O ile bardzo lubię i rozumiem Rudeusa, to niektóre jego działania w przeszłości i w nowym życiu są godne potępienia. Duża część oglądających może brzydzić się nim, a nawet gardzić, co może spowodować porzucenie tego tytułu. Nie bez powodu w internecie jest bardzo dużo osób, które wyrażają się o nim tak negatywnie, że zamiast imienia określają go mianem pedofila.
Prócz głównego bohatera w anime spotkamy bardzo dużo postaci, które szybko zapadają w pamięć. Wśród nich z pewnością na uwagę zasługuje Roxy oraz rodzina Rudeusa, których poznajemy w pierwszych dwóch odcinkach. Każda postać, która pojawia się na ekranie, została stworzona z dużą pieczołowitością i posiada duszę oraz głębię, których ciężko szukać w przypadku wielu tytułów. Postacie w Mushoku Tensei stoją na poziomie bohaterów anime opowiadających o ludzkiej psychice i problemach życiowych, co jest czymś niespotykanym w tytułach fantasy, gdzie często postaci są bardzo płytkie i stereotypowe, lub w pewnym momencie historii całkowicie zaprzeczają swemu charakterowi działaniami i nowym sposobem myślenia.
Oprawa audiowizualna
Mushoku Tensei można zarzucić wiele minusów, często bezpodstawnie, lecz z pewnością nie można wyrazić się źle o elementach audiowizualnych. Kreska występująca w anime jest wykonana w sposób arcymistrzowski. Każdy element jest stworzony z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Detale przewijające się w tle są czymś, o czym nie można by nawet marzyć w większości tytułów. W anime występuje także ziarno, które nadaje tytułowi niepowtarzalny klimat i wygląd.
Twórcy włożyli w tworzenie świata całe serce i duszę dbając, by każdy element pasował do sceny lub natury świata, w którym przyszło żyć głównemu bohaterowi. Wiele detali mimo genialnego wykonania nie ma kompletnie znaczenia dla fabuły i tylko wpływają na budowę świata. Wielkim smutkiem jest jednak to, że większość z nich zapewne nie pozostaje zauważonych, bo kto z nas zwracał uwagę, jak wykonane są okiennice w anime?
Oprawa dźwiękowa nadaje każdej scenie wspaniały klimat i często wpływa ona na emocje widza. Opening został zamieniony na trwający około minutę pokaz prezentujący świat oraz działania Rudeusa i innych bohaterów. W zależności od obszaru muzyka jest inna i w niektórych odcinkach spełnia funkcję ukazania nam świata lub przygotowania do odcinka. Szczególnie duże wrażenie zrobiło to w jednym z pierwszych odcinków, gdy ma miejsce pewien wątek. Muzyka w połączeniu ze sceną dziejącą się w jadalni sprawiła, że widzowie wpadali w odpowiedni klimat, który panował aktualnie w anime.
Świetną robotę wykonali także aktorzy głosowi, którzy bardzo postarali się przy odgrywaniu poszczególnych postaci. Ich głosy są przesycone emocjami i w połączeniu z innymi elementami sprawiają, że w całości zatapiamy się w danej scenie i całym anime. Warty uwagi jest tu narrator, którym jest Rudeus. Głos, który słyszymy w głowie bohatera, różni się od tego, jak brzmi normalnie. Każdy, kto oglądał Overlorda kojarzy ten zabieg, lecz tutaj robi on jeszcze większe wrażenie z powodu młodego wieku Rudeusa.
Podsumowanie
Mushoku Tensei jest jedynym znanym mi tytułem, w którym nie znalazłem ani jednej wady. Nie widziałem powodu do wahania się przy ocenie oraz nie uważałem, by coś zostało wykonane nie tak, jak powinno. Fabuła, postaci, oprawa audiowizualna, to wszystko stoi na absurdalnie wysokim poziomie, co w połączeniu z nieznajomością materiału źródłowego sprawiło, że pierwszy odcinek całkowicie mnie powalił. W żadnym wypadku nie oczekiwałem tego, co otrzymałem.
Anime zostało wykonane w sposób doskonały i pod względem technicznym oraz przedstawionej historii nie można mu nic zarzucić. Jedynym problemem może być to, że nie jest to anime dla każdego. Z pewnością jest to tytuł przeznaczony dla starszych widzów, zawierający w sobie dużo erotyki i brutalności, mimo że twórcy nie pokusili się o całkowitą nagość, która mogłaby być bez problemu obecna w niektórych scenach. Niektóre ważne postacie są bardzo młode, szczególnie Rudeus, który poprzez swoje zachowanie może spowodować u niektórych osób obrzydzenie i nienawiść do tej postaci.
Z powodu braku postaci „czarno-białych” wiele osób może wyrobić sobie bardzo odmienne zdanie o bohaterach. Duży wpływ może mieć tu również kultura, w jakiej wychował się widz oraz jego postrzeganie niektórych elementów związanych nawet z czymś tak „normalnym” jak moralność w przedstawionym świecie. Mushoku Tensei jest tytułem, który oceniłem jako anime 10/10 i nawet po ponownym seansie nie zawahałem się przy pozostawieniu tej oceny. Paradoksalnie nie jest to jednak tytuł, który mógłbym bez problemu polecić, gdyż posiada bardzo kontrowersyjne wątki, które podobnie jak w niektórych tytułach przeznaczonych dla starszych widzów mogą być powodem odrzucenia wśród niektórych osób (przykładowo zboczenie Rudeusa).
Pomimo tego, Mushoku Tensei to majstersztyk, któremu szanse powinien dać każdy, kto jest osobą dość otwartą i stawiającą na głęboką fabułę oraz rzeczywiste postaci. Jest to bez wątpienia anime wyjątkowe, a być może nawet jedyne w swoim rodzaju.
Polecam moje inne recenzje, przykładowo Shin no Nakama oraz Aoki Ryuusei SPT Layzner.
Najlepsze wyprodukowane anime, to nie dziwi mnie fakt, że top 1 roku 2021 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Widzisz? Zagadka rozwiązana ( ͡° ͜ʖ ͡°)