AnimeRecenzje

Sasurai no Taiyou – anime warte obejrzenia?

Sasurai no Taiyou

Sasurai no Taiyou jest dość „młodym” tytułem emitowanym w 1971 roku. Ten fakt jest powodem, dla którego wiele osób może nie być zainteresowana oglądaniem tego tytułu z powodu starej kreski. W przypadku tego anime występuje jednak więcej ewentualnych problemów, do których można zaliczyć: brak oczekiwań w stosunku do fabuły i postaci, gorsze udźwiękowienie w porównaniu do współczesnych anime, dostępność oraz kwestia napisów, które co prawda istnieją w wersji angielskiej, lecz ich dostępność jest wyjątkowo problematyczna.

Powyższe argumenty w połączeniu ze starą kreską powodują, że najprawdopodobniej mało kto sięgnąłby po Sasurai no Taiyou. Czy tytuł ten spełnia powyższe kryteria i jest tytułem niewartym oglądania? Czy może jest to produkcja oryginalna i ciekawa? W końcu, czy mimo upływu lat coś w Sasurai no Yaiyou jest przestarzałe lub odpychające? Postaram się przynajmniej częściowo odpowiedzieć na powyższe pytania.

Fabuła

Sasurai no Taiyou opowiada historię dwóch dziewczyn, które urodziły się w tym samym miejscu o tej samej porze i zostały zamienione miejscami przez pragnącą zemsty pielęgniarkę. Jedna z dziewczyn wywodziła się z bogatej rodziny, druga z biednej, a zamiana nie została przez nikogo wykryta. Pomimo innego stanu społecznego i sposobu wychowania, obie mają takie samo marzenie: zostać piosenkarką. Z powodu zmiany szkoły przez jedną z bohaterek i działań byłej już pielęgniarki dochodzi do spotkania obu dziewczyn.

Anime skupia się na ukazaniu nam historii obu dziewczyn, które lekko mówiąc, nie pałają do siebie życzliwymi uczuciami. Przez 26 odcinków obserwujemy konfrontację pomiędzy obiema dziewczynami oraz ich starania o zostanie piosenkarkami. Jako, iż różnią się jak woda i ogień, to ich działania również są całkowicie odmienne i interesujące.

Sasurai no Taiyou jest swego rodzaju japońskim melodramatem, który skupia się głównie na karierze głównych bohaterek, a nie na przedstawionym nam na początku wątku ich zamiany w szpitalu. Może to być zarówno plusem, jak i minusem w zależności od oczekiwań oglądającego.

Sasurai no Taiyou

Postacie

Głównymi bohaterkami Sasurai no TaiyouMine Nozomi i Kouda Miki. Miki jest rozpuszczoną dziewczyną wychowywaną przez bardzo bogatą i wpływową rodzinę, przez co jest strasznie arogancka i nie ma oporów przed wykorzystywaniem lub krzywdzeniem innych. Nozomi jest jej przeciwieństwem. Jest ona wychowaną w biedzie miłą dziewczyną, która nie skrzywdziłaby muchy. Powoduje to, że Miki szybko staje się antagonistką, pomimo bycia równocześnie jedną z dwóch głównych bohaterek.

Sasurai no Taiyou jest wyjątkowo przerysowane pod względem ukazywania postaci. Dotyczy to nie tylko głównych bohaterek, ale również innych postaci. Była pielęgniarka, której imię nie pada przez większość anime, jest strasznie przerysowana pod względem tego, jak jest zła z natury. Przypomina to trochę zachodnie kreskówki, w których często są właściwie tylko złe i dobre postacie (czarnobiałe charaktery).

Element ten jest jednak dość zabawny i nie uznawałem go za minus, gdyż poprzez tak mocno przerysowanie postacie i niektóre elementy fabuły otrzymujemy całkiem zabawny melodramat, którego nie należy w pełni traktować na poważnie.

Sasurai no Taiyou

Oprawa audiowizualna

Oprawa audiowizualna jest prawdopodobnie największym minusem Sasurai no Taiyou. Po ponad 50 latach kreska mocno się zestarzała w porównaniu do paru innych tytułów wychodzących w mniej więcej tych samych latach. Momentami ma spore braki pod względem jakości, czasem wygląda po prostu średnio, lecz bywają też momenty, gdy wygląda dobrze. Wiele w przypadku Sasurai no Taiyou zależy moim zdaniem od gustu odbiorcy i tego, czy lubi tytuły ze starą kreską.

Pod względem udźwiękowienia również występują problemy. Być może było to spowodowane wersją, którą posiadałem, lecz w wielu odcinkach głos postaci czasem się rozjeżdżał nawet o sekundę w jednym lub wielu momentach w danym odcinku. Owe głosy nie były też jakoś bardzo emocjonalne i pomimo starań aktorów głosowych, czasem zdawały się wymuszone, a nawet sztuczne.

Należy jednak wspomnieć, że prócz głosów postaci, to udźwiękowienie jest na bardzo dobrym poziomie. Jak przystało na anime skupiające się muzyce, piosenki i muzyka są więcej niż zadowalające. Co prawda anime nie dorównuje współczesnym tytułom z tego gatunku, lecz z pewnością Sasurai no Taiyou nie zawodzi pod tym względem.

Sasurai no Taiyou

Podsumowanie

Sasurai no Taiyou jest tytułem, który widocznie mocno się zestarzał. Dla wielu osób może to być coś, co uniemożliwi im oglądanie tego tytułu. Pomijając już dostępność napisów i samego anime, to zapewne niewiele osób w ogóle kojarzy istnienie tego tytułu. Dużym plusem dla Sasurai no Taiyou jest z pewnością główny wątek fabularny, który jednak jest trochę zmarnowanym potencjałem, gdyż nie został w pełni wykorzystany.

Osobiście oceniłem Sasurai no Taiyou jako tytuł 6/10, głównie z powodu skupienia się na postępie kariery głównych bohaterek i ich problemów życiowych, zamiast na lepszym wykorzystaniu wątku ich zamiany. Mimo że nie uważam czasu poświęconego Sasurai no Taiyou za zmarnowany, to nie byłem w pełni usatysfakcjonowany. Mógłbym polecić to anime osobom, którym nie przeszkadza stara kreska oraz tym, których interesują anime muzyczne, lecz dla pozostałych osób może to nie być najlepszy tytuł do obejrzenia w wolnej chwili.

Polecam moje inne recenzje, przykładowo Boku no Hero Academia oraz Little Witch Academia.


Artykuł powstał dzięki wsparciu na patronite.

Dziękujemy wam:

-Blagi234

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments