AnimeRecenzje

Bocchi The Rock — najwybitniejsze anime 2022 roku?

Bocchi

Bocchi The Rock jest jednym z tytułów emitowanych pod koniec 2022 roku obok takich serii jak: Bleach: Sennen Kessen-hen, Spy x Family part 2, Mob Psycho 100 III, Chainsaw Man czy Boku no Hero Academia 6th Season. Mimo istnienia wielu bardzo popularnych tytułów to serią, która zyskała w swej ojczyźnie największą popularność było właśnie Bocchi The Rock.

Tytuł ten zyskał niesłychaną popularność oraz bardzo wysoką ocenę, ponad 9.0 na MAL i prawie 90% na AniList. Mimo tego wiele osób mogło nie słyszeć o tym anime lub wahać się przed rozpoczęciem seansu. Z tego powodu chciałbym przedstawić takim osobom czym jest Bocchi The Rock oraz dlaczego to anime zyskało tak ogromną popularność. Zapraszam do lektury.

Fabuła

Bocchi The Rock opowiada historię nastoletniej introwertyczki, która nie posiada przyjaciół ani żadnego społecznego życia. Ów dziewczyna przeżywa swe gimnazjalne życie powoli i bez żadnych atrakcji. Boi się zagadać do innych, nie należy do żadnego klubu i ogólnie nie rzuca się w oczy. Martwiąc się, że skończy jako samotnik, pragnie się zmienić i czerpiąc inspirację z telewizji, postanawia nauczyć się grać na gitarze, założyć zespół i wystąpić na szkolnym festiwalu. Zapalona do tego protagonistka zaczyna ćwiczyć, przez co mijają trzy lata.

Dziewczyna nie założyła zespołu, nie zagrała na festiwalu, całe gimnazjum minęło jej bez zdobycia nawet jednego przyjaciela. Teraz, będąc w liceum, protagonistka jest całkowicie wyobcowana, nie ma przyjaciół, ma problem, by w ogóle wdać się w rozmowę, a nie może nawet opowiadać o swojej pasji, gdyż nie wie, jak się do tego zabrać. W zamian stała się wyjątkowo utalentowaną gitarzystką, która robi covery piosenek na YouTube i posiada tam kanał z 30 tysiącami subskrybentów.

Pewnego razu nasza protagonistka spotyka dziwnie energiczną dziewczynę, która praktycznie porywa ją ze sobą, chcąc, by grała w jej zespole. Nie umiejąca się porozumiewać protagonistka zgadza się mimowolnie z nią iść do klubu w innej części miasta. Tam odgrywa swój pierwszy w życiu koncert i postanawia dołączyć do zespołu, mimo że dalej ma problemy z rozmawianiem z dwójką koleżanek, nie wspominając już nawet o występowaniu publicznie.

W ten sposób rozpoczyna się historia Bocchi The Rock opowiadająca nam o dość dziwnym zespole i grającej w niej introwertyczce pragnącej zdobyć przyjaciół, a następnie sławę.

Bocchi

Postacie

Protagonistką Bocchi The Rock jest urocza, introwertyczna licealistka imieniem Hitori Gotou, zwana przez wszystkich w dość żartobliwy i ironiczny sposób Bocchi. Jest ona osią i największą zaletą tego serialu. To ona jest powodem, dla którego anime jest tak świetne i zabawne. Jest śliczna, zabawna, słodka i sprawia, że prócz pragnienia jej ochrony, to wielu przynajmniej częściowo może się z nią identyfikować, gdyż w dzisiejszych czasach duża część młodzieży, szczególnie wśród osób oglądających anime, ma zbliżone problemy do Bocchi polegające na nawiązywaniu przyjaźni i rozmawianiu z innymi. Pomijam pragnienie sławy i pieniędzy oraz zachowywanie się momentami dość narcystycznie.

Sama Bocchi jest wręcz idealna i może być jedną z najlepszych głównych bohaterek, jakie widziałem. Przez swoje tchórzliwe, zabawne, ale i depresyjne zachowanie przyciąga do siebie widzów i sprawia, że chcemy jej jak najwięcej na ekranie. Bocchi jest jedną z tych postaci, z którymi bardzo łatwo się identyfikować i zżyć się, przez co po seansie zaczynamy za nią tęsknić.

Prócz Bocchi mamy jeszcze trzy główne bohaterki, które wchodzą w skład zespołu. Każda z nich jest unikalna i drastycznie inna od pozostałych. Ich wzajemne interakcje są bardzo interesujące i przyjemne dla oka. Dotyczy to szczególnie interakcji z Bocchi, która zawsze sprawia niezłe zamieszanie. Całą trójkę szybko możemy polubić z powodu ich przyjaznego nastawienia do Bocchi i dzielenia z nami poczucia ochrony tego słodkiego stworzonka.

Bocchi

Oprawa audiowizualna

Bocchi The Rock, jak sama nazwa wskazuje, jest anime muzycznym. W komentarzach i recenzjach widziałem nawet porównania do K-On i kłótnie o to, dlaczego Bocchi The Rock jest lepsze. Osobiście pamiętam, że oglądałem K-On, lecz chyba nie przypadło mi do gustu, bo wystawiłem mu niezbyt wysoką ocenę.

W porównaniu do większości anime muzycznych, Bocchi The Rock nie uwzględnia wielu koncertów, czy prób. Kilka się przewija, lecz przez większość czasu jakoś ich nie dostrzegałem. Nie uważam tego jednak za minus, gdyż anime było po prostu na tyle dobre, że wszystko zlewało się w jedną przyjemną historię.

Nieliczne momenty, gdy nasza Bocchi wychodzi na scenę i gra wraz z resztą kapeli są niezapomniane, gdyż wypadają one wybitnie. Wiele współczesnych anime muzycznych cierpi moim zdaniem na jedną wielką wadę, którą są CGI koncerty w porównaniu do normalnie wyglądających scen w anime. Ten problem występuje zresztą też w starszych tytułach, gdy nagle następowała tak wielka zmiana, że można było wprost mówić o tym, że anime było w 2D, a koncerty w 3D. Nie występuje to jednak w Bocchi The Rock, znaczy… CGI jest obecne podczas koncertów, lecz jest na tyle dopieszczone, że po paru sekundach przestaje być zauważalne.

Muzyka wykorzystana w anime jest genialna. Dotyczy to zwłaszcza utworów granych przez zespół Bocchi. Głównym powodem może być tutaj to, że wokalistka brzmi, moim zdaniem, kapitalnie. Ponadto poszczególne instrumenty zostały bardzo dobrze skomponowane w przyjemne dla ucha piosenki. Szczególnie dobrze wypada finałowy koncert, który można słuchać wielokrotnie.

Prócz muzyki granej przez zespół Bocchi, to występują jeszcze utwory obecne w tle, które sprawdzają się fenomenalnie, podobnie jak i dźwięki. Na bardzo dużą pochwałę zasługują aktorzy głosowi, którym nie mam nic do zarzucenia. Wcielili się w swoje role o wiele lepiej niż w większości innych anime. Aktorka głosowa Bocchi była szczególnie wspaniała. Moim zdaniem była dla tego anime tym, czym aktorka Kumoko dla anime Kumo Desu ga, Nani ka?. Kto nie widział, tego uświadamiam, że aktora Kumoko ciągnęła za sobą całe anime i podwyższała drastycznie jego poziom.

Ponadto anime ma bardzo fajny opening i endingi, które strasznie przyjemnie się ogląda. Składają się na nie zarówno aspekt dźwiękowy, jak i wizualny. Ponownie, bardzo dobrze wypadła w nim Bocchi.

W przypadku kwestii wizualnej to sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku udźwiękowienia. Bocchi The Rock jest przepiękne. Projekty postaci są dość unikalne i bardzo przyjemne dla oka. Interesujące jest to, że anime posiada często tła, które chyba są przerobionymi zdjęciami z prawdziwego Tokio, lecz możliwe, że po prostu zostały narysowane w realistyczny sposób. Bocchi The Rock może wyglądać momentami dość specyficznie, gdy spojrzy się na tło i stojące na jego tle postacie, lecz zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest to jedno z najpiękniejszych anime w 2022 roku.

Dla Bocchi The Rock szczególnie istotne wydają się liczne efekty specjalne, zwłaszcza te dotyczące protagonistki. Bocchi często wariuje w wyniku swych rozterek i wygląda wyjątkowo zabawnie. W anime wielokrotnie zmieniany jest styl wizualny, głównie przy aktywnej wyobraźni Bocchi oraz jej niektórych odpałach. Nie brak memów wizualnych i zabawy animatorów, która wywołuje ogromny śmiech u widzów.

Bocchi

Podsumowanie

Bocchi The Rock jest dość unikalnym anime muzycznym, które sprawdza się doskonale jako komedia poruszająca dość poważny problem, jakim jest introwertyzm. Musi to być ważne zwłaszcza w Japonii, gdzie młodzież często jest bardziej wyobcowana i obłożona liczniejszymi problemami niż Polacy czy Amerykanie. W Japonii jest bardzo dużo introwertyków i zapewne postać Bocchi sprawia, że wielu z nich może się z nią identyfikować, a tym samym doznawać inspiracji od protagonistki w celu poprawy swojej sytuacji bytowej.

Osobiście oceniłem Bocchi The Rock jako anime 9/10 i bawiłem się wyśmienicie podczas seansu, który odbyłem w jeden dzień pod koniec roku. Nie byłoby kłamstwem, jakbym stwierdził, że Bocchi The Rock jest jednym z najlepszych anime 2022 roku oraz jednym z tych, przy których bawiłem się najlepiej. W pełni rozumiem też, dlaczego jest to jedno z najwyżej ocenianych anime z 2022 roku. Bocchi jest zwyczajnie tak wybitne, że na to zasłużyło.

Bocchi The Rock mógłbym polecić każdemu i jestem pewien, że zdecydowanej większości widzów powinno się spodobać. Co prawda nie wiem, czy każda osoba da tak wysoką ocenę jak ja, lecz wątpię, by ktoś ocenił to anime negatywnie. Bocchi The Rock jest zwyczajnie jednym z tych uniwersalnych anime, które nie mają w jaki sposób kogoś do siebie zrazić i powinno sprawiać wielką przyjemność widzom. Szczerze zachęcam do jak najszybszego sprawdzenia tego tytułu, gdyż mimo tego, że nie trafił on do mojej TOP-ki, to zostało jednym z tych tytułów, które już zawsze będę pamiętał i będę miał ochotę obejrzeć ponownie.

Polecam moje inne recenzje, przykładowo Vivy: Fluorite Eye’s Song lub Windaria.

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments