AnimeRecenzje

Boku no Hero Academia 5th season – kontrowersyjny sezon?

Boku no Hero Academia 5th Season

Boku no Hero Academia 5th Season jest kolejnym sezonem ultra popularnego anime o uczniach kształcących się na bohaterów. Piąty sezon wyemitowany w 2021 roku był bardzo oczekiwany przez fanów mangi z powodu ARC’u, który cieszył się tam ogromną popularnością. 

To właśnie ze względu na popularność wydarzeń w mandze sezon ten jest uważany za najbardziej kontrowersyjny spośród wszystkich dotychczas wyemitowanych. Czy jednak niezadowolenie części fanów mangi jest uzasadnione? Na to postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji.

Fabuła

Boku no Hero Academia 5th Season w porównaniu do poprzednich sezonów składa się de facto z trzech ARC’ów zamiast dwóch. Pierwszy skupia się na zajęciach klasy A1, która odbywa zajęcia praktyczne z klasą B1 w celu polepszenia swych mocy oraz zaprezentowania swoich aktualnych umiejętności. ARC ten jest wyjątkowo interesujący, gdyż daje klasie B1 możliwość zabłyśnięcia na ekranie oraz pokazania jak polepszyli się dobrze nam znani bohaterowie z klasy A1.

Drugi ARC skupia się na Endeavorze, lecz nie powiem, o co dokładnie chodzi. Ostatni ARC jest natomiast tym, co wywołało największe kontrowersje. Nie będę tłumaczył, na czym dokładnie polega ten ARC, lecz skupia się głównie na Lidze Złoczyńców. Należy tu zaznaczyć, że jedną z głównych zmian w stosunku do mangi jest rzekome przestawienie dwóch ARC’ów. Wspomniany ARC, umiejscowiony w drugiej połowie sezonu, powinien mieć podobno miejsce w kolejnym sezonie, podczas gdy studio wstawiło tu ARC późniejszy. Osobiście nie widzę tu problemu, gdyż ARC ten jest oddzielony mocno od reszty wydarzeń, lecz jednocześnie na tyle istotny, że jego umiejscowienie wydaje mi się odpowiednie.

Czytelnicy mangi skarżyli się na skrócenie niektórych wątków, szczególnie we wspomnianym ARC’u, oraz nie kryli niezadowolenia z oprawy audiowizualnej, o czym będę mówił niżej. Jako iż nie jestem zaznajomiony z mangą i nie posiadam spoilerów dotyczących fabuły, to odbierałem anime tylko ze znajomością tego co dotychczas wyszło w formie anime. Zapewnie wpływa to na moje stanowisko, lecz to samo można powiedzieć o czytelnikach mangi.

Boku no Hero Academia 5th Season jest pod względem fabularnym bardzo interesujący. Szczególnie podobał mi się pierwszy i drugi ARC. Tu należy dodać, że wiele osób w komentarzach na różnych stronach narzekało, jakoby ARC z treningami obu klas się bardzo przeciągał, ale to on najlepiej oddawał to, o czym powinno być to anime: o szkoleniu grupy dzieciaków na przyszłych bohaterów. Przypomniał mi on dzień sportu, który był moim zdaniem jednym z najlepszych dotychczasowych ARC’ów. To właśnie takich wątków przydałoby się więcej w anime, zamiast pokazywania co jakiś czas walk Deku ze złoczyńcami.

Trzeci ARC, na który ludzie narzekali posiada odczuwalny rush, lecz prócz tego wydawał mi się bardzo interesujący. Jest on, nie wdając się w szczegóły, kluczowy dla dalszego rozwoju fabuły. Wydaje mi się, że został on trochę zbyt skondensowany i anime powinno mieć kilka więcej odcinków skupiających się na rozwinięciu owego ARC’u. Mimo tego obecny w internecie hejt wydaje mi się nieuzasadniony.

Boku no Hero Academia 5th Season

Postacie

Boku no Hero Academia 5th Season skupia się bardziej na postaciach spoza klasy A1, dzięki czemu możemy bliżej poznać postacie nieobecne większość czasu na ekranie. Mowa tu głównie o klasie B1, profesjonalnych bohaterach jak Endeavor czy Hawks, a także członkach Ligi Złoczyńców. Szczególnie duże znaczenie w tym sezonie ma postać Tomury, chociaż możemy zapoznać się również, przynajmniej częściowo, z historią Togi, Twice’a czy innych znanych nam postaci.

Prócz złoczyńców i postaci „pobocznych” dostajemy też więcej znanych nam głównych bohaterów uczęszczających do klasy A1. Deku dalej rozwija się jako bohater i podobnie jak reszta swoich kolegów daje z siebie wszystko w pierwszym ARC’u, gdzie stara się jak najlepiej wykorzystać swoje umiejętności do pokonania przeciwników, którzy doskonale go znają.

Boku no Hero Academia 5th Season

Oprawa audiowizualna

Pod względem audiowizualnym Boku no Hero Academia 5th Season posiada lekko widoczny spadek jakości. O ile w pierwszej połowie go nie uświadczyłem, to w drugiej połowie sezonu zdarzały się momenty, gdzie dostrzegałem swoiste braki. Miało to miejsce głównie podczas niektórych walk. Te oczywiście dalej cieszyły oko, lecz ustępowały trochę innym walkom z poprzednich sezonów. 

Dotyczy to szczególnie ostatniej walki, która, mimo że posiadała wysoki poziom, to było jej daleko do finałowej walki Endeavora z Zakapturzonym Nomu czy pojedynku All Mighta z Nomu w pierwszym sezonie. Minusy te zostały jednak podobno naprawione w wersji Blu-ray, czego jednak dokładnie nie weryfikowałem.

Pod względem udźwiękowienia Boku no Hero Academia 5th Season nie wydaje się posiadać spadku jakościowego. Obecna w każdym odcinku ścieżka dźwiękowa bardzo mi odpowiadała i świetnie wkomponowała się w tło. Klasycznie już openingi i endingi prezentowały się bardzo dobrze.

Boku no Hero Academia 5th Season

Podsumowanie

Boku no Hero Academia 5th Season jest bardzo dobrym sezonem, który spotkał się z niekoniecznie uzasadnioną krytyką. Jest on gorszy od poprzedniego sezonu, z tym się zgadzam, lecz jednocześnie wydaje się lepszy w odbiorze niż trzy pierwsze sezony, być może z wyjątkiem drugiego sezonu, który trzymał podobny poziom. Faktem jest jednak, że w drugiej połowie anime był odczuwany lekki rush spowodowany zapewne chęcią zmieszczenia się w standardowy już dla tego anime przedział 25 odcinków.

Wątki fabularne poruszane w tym sezonie są bardzo istotne i podeszły mi do gustu bardziej niż mocno hypowany ARC z Overhaulem. Znaczenia temu sezonowi dodaje też poszerzenie lore świata, lepszego przedstawienia bohaterów i złoczyńców, a także wprowadzenie elementów, które z pewnością będą kluczowe dla przyszłych sezonów.

Osobiście oceniam Boku no Hero Academia 5th Season jako tytuł 8/10. Jest to moim zdaniem jeden z lepszych sezonów, mimo że średnia ocen jest najniższa ze wszystkich. Jest to zapewne spowodowane wspomnianym niezadowoleniem czytelników mangi, lekkim rushem i spadkiem jakości w drugiej połowie sezonu, a także prawdopodobnie indywidualnym gustem. W końcu pierwszy ARC w tym sezonie podzielił oglądających na dwie grupy. Jednym bardzo się on podobał, w tym mnie, a innych nudził. Mimo tego nie widzę powodów, dla którego fan Boku no Hero Academia miałby nie oglądać tego sezonu, nawet jeśli miałby mu się mniej podobać niż poprzednie.

Polecam moje inne recenzje, przykładowo Mairimashita! Iruma-kun czy Fantasy Bishoujo Juniku Ojisan to.

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments