Ousama Ranking — wybitne i oryginalne fantasy
Ousama Ranking to jeden z tych tytułów, który potrafi niezwykle zaskoczyć widza. Patrząc na plakat promocyjny i opis masz wrażenie, że nie jest to nic interesującego, a co najwyżej dziwna i średniej jakości produkcji. Ja sam prawdopodobnie przeszedłbym obok tego anime, gdyby nie spory szum, jaki się wokół niego zrobił pod koniec 2021 roku.
Co prawda nie miałem spoilerów do tego anime, lecz widziałem, jak wielką popularnością się cieszy i ile osób poleca ten tytuł. Zaintrygowany, postanowiłem obejrzeć Ousama Ranking, gdy emisja dobiegła końca. Od tego momentu minął niecały rok, a ja oglądałem anime jeszcze dwukrotnie i za każdym razem było wyborne. Zapraszam serdecznie do poniższej recenzji, w której postaram się bezspoilerowo wyjaśnić, czym dokładnie jest to specyficzne anime.
Fabuła
Akcja Ousama Ranking dzieje się w świecie fantasy, gdzie istnieje magia, potwory i różne inteligentne rasy. Nie znamy dokładnie całego świata, lecz wiemy, że istnieją w nim liczne królestwa, które często różnią się od siebie niemalże wszystkimi aspektami. Panujący w tych państwach królowie są oceniani na podstawie swoich umiejętności i stanu ich królestw przez przedstawicieli Rankingu Królów, dość tajemniczej organizacji, która zdaje się sprawować pieczę nad tym światem.
Ousama Ranking nie jest jednak anime uroczym i spokojnym, lecz podobnie jak wiele innych tytułów (Yakusoku no Neverland czy Made in Abyss), skrywa swą prawdziwą naturę pod fałszywą kawaii maską. Jest to bardzo realistyczne anime skupiające się może nie na polityce, co wojnie samej w sobie, psychologii postaci oraz moralności. Ousama Ranking jest wyjątkowo krwawym, brutalnym i strasznym — w pozytywnym tego znaczeniu — widowiskiem.
Anime ukazuje, jak bestialska potrafi być wojna i że świat nigdy nie może być czarno-biały. Niezliczone nieszczęścia targające świat Ousama Ranking mają doskonałe odbicie w wydarzeniach mających miejsce w naszym świecie. Rzekłbym nawet, że Ousama Ranking to odbicie naszej rzeczywistości w krzywym zwierciadle, tylko wystrojone w fantastyczne i średniowieczne szaty. Wspomnienie zwierciadła nie jest zresztą czymś przypadkowym, bo pewne specyficzne zwierciadło odgrywa ogromną rolę w fabule Ousama Ranking.
Anime to porusza rozliczne tematy, które są czasem bardzo delikatne i kontrowersyjne, jak zbrodnie wojenne, ludobójstwa czy dychotomia zła i dobra. Okrucieństwo świata Ousama Ranking jest szczególnie widoczne w drugiej połowie anime, gdzie trup ścieli się gęsto, a krew leje strumieniami. Tytuł ten może być wręcz określony jako anime posiadający elementy gore, przez co jestem niezwykle zdziwiony, że jest ono przedstawiane jako PG 13.
Otóż jest to całkowicie błędne, gdyż o ile osoby w tym wieku zapewne mogłyby już zacząć oglądać to anime, to z pewnością go nie zrozumieją. Powód tego stanu rzeczy jest banalny. Ousama Ranking to anime po części filozoficzne skierowane do dorosłych odbiorców. Jest to jeden z powodów, dla których anime to nie jest dla każdego, co niekoniecznie jest wadą tego tytułu.
W przypadku Ousama Ranking ciężko jest omawiać fabułę bez poważnego spoilerowania poszczególnych odcinków, gdyż anime posiada wiele twistów fabularnych, które mają miejsce stosunkowo szybko. Jedyne co mogę powiedzieć, to fakt, że Ousama Ranking ukazuje nam losy niewielkiego kraju, a dokładniej dwójki królewiczów i osób z ich najbliższego otoczenia. Pragną oni zostać następcą ich umierającego ojca, co powoduje wiele zgrzytów pomiędzy nimi oraz dwiema popierającymi ich frakcjami.
Postacie
Protagonistą Ousama Ranking jest królewicz Bojji, najstarszy syn króla Bosse, uważanego za najsilniejszego mężczyznę na świecie. Królewicz nie przypomina jednak w niczym swojego ojca, gdyż jest malutki i nie potrafi walczyć. Jest to spowodowane jego słabym ciałem, które ma problem z dzierżeniem miecza i wręcz pozbawione jest staminy. Ponadto Bojji jest kaleką, gdyż jest głuchoniemy, tudzież nie słyszy i nie potrafi mówić z powodu braku tego ważnego zmysłu.
Pewnego razu Bojji spotyka dziwną istotę, która wygląda jak masa ciemności z ręką wyglądającą jak szczypce, które tak naprawdę są jego ustami. Istota przedstawia się jako Kage, członek prawdopodobnie wymarłego już Klanu Cienia, którzy są znani jako doskonali zabójcy. Kage z jakiegoś powodu potrafi zrozumieć bełkot Bojjiego i szybko się z nim zaprzyjaźnia, zostając jego najlepszym przyjacielem.
Bojji mimo słabego ciała i bycia pośmiewiskiem w królestwie, pragnie zostać najwspanialszym królem na świecie. Mało kto jednak wierzy, by głupi, jak się wydaje, królewicz-kaleka mógł w ogóle być zdolny do zarządzania krajem. Oczy wszystkich kierują się raczej w stronę jego młodszego brata, królewicza Daidy, który odziedziczył po ojcu wielką siłę i umiejętności, a także wydaje się idealnie pasować do wizerunku króla. Faktu nie polepsza to, że matka Daidy — Hiling — jest aktualną królową, która wolałaby widzieć na tronie swego syna, niż kalekiego Bojjiego.
Ousama Ranking cechuje się doskonale napisanymi postaciami, które są bardzo realistyczne. Nie mówię tu oczywiście o ich wyglądzie, lecz o charakterze i podejmowanych działaniach. Próżno szukać postaci, które są jednoznacznie dobre lub złe, pomijając może głównego bohatera, który jest do przesady dobroduszny. O dziwo nie jest to jednak wadą i nie zdarzyło mi się, by Bojji był w jakiś sposób irytujący.
Anime to posiada bardzo dużo postaci i głęboki świat, w którym przyszło żyć naszym bohaterom. Nie jest to baśniowa kraina, mimo że kreska może to sugerować, a przedstawiony w krzywym zwierciadle brutalny i okrutny świat zamieszkały przez morderców i okrutników, którzy dopuszczają się iście bestialskich czynów. Sprawia to, że nie możemy postrzegać i osądzać żadnej postaci w sposób jednowymiarowy, gdyż właściwie wszystkie posiadają jakąś widoczną później głębię.
Oprawa audiowizualna
Ousama Ranking jest bardzo nietypowym anime. Nie wygląda jak większość tytułów, które ktoś mógł widzieć. Przypomina raczej mieszankę anime z zachodnimi kreskówkami przeznaczonymi dla dzieci. Jest to powód, dla którego można bardzo łatwo dać się oszukać temu tytułowi, gdyż wygląda jak coś, co można by puścić grupie dzieci, a nie dorosłym. Osobiście bardzo lubiłem kreskę w Ousama Ranking, być może dlatego, że w jakiś sposób idealnie pasowała mi do przedstawionej historii. Jest dziwna, ale również skrzywiona, podobnie jak przedstawiony świat i postacie.
Udźwiękowienie jest także wielką zaletą Ousama Ranking. Poszczególne utwory były genialne, podobnie jak głosy postaci, przez co niektóre sceny stawały się o wiele lepsze. Warto tu zresztą nadmienić, że anime obfituje w zacne walki, które w połączeniu z towarzyszącą im oprawą dźwiękową są po prostu jedyne w swoim rodzaju i bardzo satysfakcjonujące. Nie muszę chyba wspominać, że anime ma świetne openingi i endingi. Szczególnie upodobałem sobie drugi opening, który niestety posiada bardzo dużo spoilerów dla osób, które jeszcze nie zapoznały się z pierwszą połową anime. Ponadto w odróżnieniu od pierwszego openingu doskonale ukazuje prawdziwą naturę Ousama Ranking.
Podsumowanie
Ousama Ranking to wyjątkowe anime o bardzo specyficznej tematyce, postaciach i oprawie audiowizualnej. Osobiście bardzo szybko je polubiłem, lecz wraz z zakończeniem zakochałem się w tym tytule. Ousama Ranking znalazł się wśród moich ulubionych anime, co niezwykle mnie zaskoczyło. Dziwna kreska w połączeniu z kapitalnym udźwiękowieniem oraz doskonale napisanymi postaciami doprowadziła do stworzenia jedynego w swoim rodzaju show, które można oglądać wielokrotnie. Jest to głębokie i filozoficzne anime, które powoduje rozmaite emocje i może nawet doprowadzić do płaczu.
Osobiście oceniłem Ousama Ranking jako anime 9/10, jednak wahałem się, czy nie wystawić temu wyższej oceny. Nie zrobiłem tego jednak, gdyż znam anime o wyższej jakości, które podobały mi się bardziej od Ousama Ranking. Mimo tego jest to bez wątpienia jedno z najlepszych anime, jakie widziałem.
Komu mógłbym polecić to dzieło? Głównie dorosłym widzom, którzy poszukują czegoś oryginalnego i posiadającego dużą głębię. Ousama Ranking jest bardzo dobrze napisane i niezwykle wciągające, lecz mimo tego nie jest raczej przeznaczone dla każdego. Przy anime trzeba myśleć, chociaż zapewne i bez tego można czerpać z niego dużą satysfakcję.
Nie wiem, czy poleciłbym je jednak osobom młodym i 13 lat to raczej absolutne minimum, chociaż bardziej adekwatne wydaje mi się 16-17 lat. Jest to spowodowane nie tylko filozofią tego anime, która może nie być dostrzegalna na pierwszy rzut oka, lecz również dużą ilością bardzo brutalnych scen.
Polecam moje inne recenzje, przykładowo Dragon’s Dogma lub Windaria.