AnimeRankingi

10 tytułów anime dla początkujących widzów

W ciągu ostatniego stulecia wyszło grubo ponad 20 tysięcy anime, co powoduje, że nowym widzom bardzo trudno zacząć przygodę w tym ogromnym świecie. Nie ułatwia tego liczba gatunków oraz kwestia dostępności, nie wspominając już o napisach, które nawet w języku angielskim nie są dostępne dla wszystkich tytułów. Wszystko to powoduje, że bardzo łatwo wybrać tytuł, który może zniechęcić daną osobę do dalszego zagłębiania się w świat anime. Z tego powodu chciałbym zaprezentować listę tytułów, które mogą sprawdzić się jako przysłowiowe „pierwsze anime”, które się świadomie obejrzy. 

W niniejszej liście uwzględniłem tylko serie TV, większość z ostatniej dekady. Każdy z poniższych tytułów wywodzi się z innego gatunku lub ma specyficzną tematykę, która może dobrze ukazać różnorodność, jaką cieszy się świat anime. Ponadto wszystkie, prócz jednego, posiadają polskie napisy i mogą być oglądane przez każdego.

Spis treści

Boku no Hero Academia

Boku no Hero Academia

Współcześnie gdy ktoś spojrzy na listę najpopularniejszych tytułów, to bez wątpienia znajdzie tam Boku no Hero Academię, której manga de facto pobiła amerykański rynek komiksów i ukazała nowe oblicze seriali o bohaterach. Jest to anime z gatunku shōnen przeznaczone dla nastolatków, głównie płci męskiej, w którym obecne jest dużo walki. Śmiem jednak twierdzić, że dziewczynom również może spodobać się ten tytuł. 

Tytuł ten posiada aktualnie pięć sezonów, a w produkcji jest kolejny z powodu jego dużej popularności na świecie. Mimo, że różni się mocno od większości anime, to posiada wiele ważnych elementów występujących w dużej części tytułów z innych gatunków. Może być to idealny tytuł dla osób, które chcą zapoznać się z japońskimi animacjami. Smaku może również dodać to, że akcja anime dzieje się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości, która zmieniła się nie do poznania z powodu wystąpienia super mocy u większości ludzi na całym świecie.

Po szczegółowy opis tego tytułu zapraszam do mojej recenzji.

Sword Art Online

Sword Art Online

Sword Art Online zwany często SAO jest tytułem, który zyskał wielką sławę w 2012 roku ze względu na swoją nietypową, jak na tamte czasy, fabułę. Aktualnie przez wiele osób posiadających na koncie dziesiątki lub setki tytułów bywa wyśmiewany za bycie średniej jakości tytułem, który zdobył niezasłużoną popularność, lecz mimo to idealnie nadaje się na pierwszy tytuł, jaki można obejrzeć.

Anime opowiada o 10000 graczach nowej gry VRMMORPG pt. Sword Art Online, którzy w dniu otwarcia usługi zostają uwięzieni wewnątrz gry. Jako, iż jest to najlepsza gra VR, która wyszła, to posiada bardzo realistyczny świat, do którego muszą teraz przywyknąć gracze. Śmierć w grze oznacza śmierć w prawdziwym świecie, gdyż hełm VR ma wtedy ugotować mózg za pomocą fal elektromagnetycznych. Główny bohater jest jednym z takich graczy, który za cel stawia sobie przejście gry, by po pokonaniu ostatniego bossa uwolnić wszystkich z koszmaru, w którym się znaleźli.

SAO otrzymało również kilka kontynuacji stając się bardzo długim tytułem podobnie jak Boku no Hero Academia. Jako, iż tytuł skupia się na świecie gier i walce o przetrwanie, to głównymi odbiorcami będzie taka sama grupa wiekowa, co w przypadku poprzednika. Również ten tytuł może przekonać do siebie dziewczyny, jeśli tylko są zainteresowane grami.

Po szczegółowy opis tego tytułu zapraszam do mojej recenzji.

Honzuki

Honzuki no Gekokujou

W ciągu ostatniej dekady w przemyśle anime na popularności zyskał gatunek isekai, czyli historie skupiające się na przeniesieniu bohatera do innego świata, najczęściej z powodu śmierci. Teoretycznie wymieniane wcześniej SAO jest jednym z głównych powodów popularności tego tytułu, mimo że SAO tak naprawdę nie jest pełnoprawnym isekai. Spośród rozmaitej ilości tytułów z tego gatunku mógłbym polecić dla początkującego widza Honzuki no Gekokujou.

Tytuł ten opowiada o dziewczynie, która zmarła i odrodziła się w innym świecie jako mała dziewczynka. Jest ona osobą zakochaną w książkach, lecz jej nowy świat przypomina średniowiecze, przez co większość osób nie potrafi czytać, a książki są praktycznie niedostępne i bardzo drogie. Protagonistka nie mogąc wytrzymać takiego stanu rzeczy postanawia stworzyć własne książki i uzyskać dostęp do istniejących w tym świecie dzieł, co jednak okazuje się znacznie trudniejsze, niż może się początkowo wydawać.

Honzuki no Gekokujou jest pięknym i spokojnym tytułem, który jest przeznaczony dla osób z każdej grupy wiekowej. Spodoba się zarówno mężczyznom jak i kobietom, lecz nie jest to tytuł przeznaczony dla osób, które poszukują dużej ilości walki, gdyż tempo tego tytułu jest bardzo wolne.

Kawaii

Tonikaku Kawaii

Spośród gatunków najbardziej znanych na świecie z pewnością należy zaliczyć romans. Tonikaku Kawaii jest idealnym przykładem romansu, który można polecić nowym widzom. Opowiada ono o genialnym chłopaku, który w liceum zostaje uwikłany w wypadek samochodowy. Jego życie ratuje młoda dziewczyna, w której z miejsca się zakochuje. Wyznaje jej miłość, ogłaszając, że chce, by została jego żoną, po czym z powodu odniesionych ran mdleje i zostanie zawiedziony do szpitala. Niestety z powodu rehabilitacji omijają go „egzaminy wstępne”. Kilka lat później do drzwi jego domu puka dziewczyna, w której się zakochał, z przygotowanym formularzem małżeńskim.

Tonikaku Kawaii jest nietypowym romansem opowiadającym o młodym małżeństwie, kompletnie zakochanym chłopaku oraz dziewczynie, która dopiero poznaje miłość. Jest to wybitna komedia i romans okryty mgłą tajemnicy, którą jest prawdziwa natura tajemniczej dziewczyny. Ta krótka, lecz bardzo przyjemna seria powinna spodobać się szczególnie dziewczynom, lecz tak naprawdę podobnie jak de facto każde anime, spodoba się również przedstawicielom drugiej płci.

Natsume

Natsume Yuujinchou

Spośród tytułów, które aż krzyczą „Japonia!” możemy z pewnością zaliczyć Natsume Yuujinchou, bardzo spokojny tytuł ukazujący nam w zarysie japońskie wierzenia. Akcja tytułu ma miejsce w Japonii, podobnie jak duża część anime, lecz w porównaniu do większości tytułów skupia się na ukazaniu nam japońskich duchów i demonów obecnych w dość spokojnej wiosce. 

Główny bohater, tytułowy Natsume jest chłopakiem, który widzi youkai (w wielkim uproszczeniu demony, duchy i potwory japońskie). Z powodu swego dziwnego zachowania ma spore braki w życiu socjalnym i jest przenoszony pomiędzy krewnymi jako niechciany dzieciak. W końcu zostaje przygarnięty przez swoich dalekich krewnych mieszkających w spokojnym miasteczku, gdzie wreszcie może odnaleźć dom. Przy okazji znajduje jednak coś dziwnego, księgę jego babci, w której zapisane są imiona youkai. Ze względu na możliwość ich widzenia i nieustannego natykania się na nie, Natsume postanawia zwrócić imiona, które zabrała jego babcia, a jednocześnie dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Natsume Yuujinchou jest bardzo spokojnym i klimatycznym tytułem, który przedstawia nam uroki japońskiego miasteczka oddalonego od dużych miast. Zaprezentowane zostają youkai, które występują w licznych tytułach i częściowo możemy zapoznać się z zarysem wierzeń Japończyków dotyczących świata paranormalnego. Tytuł ten może spodobać się zarówno młodym osobom, jak i dorosłym bez względu na płeć.

Ookami

Ookami to Koushinryou

Spośród tytułów, które mógłbym polecić na pierwsze anime specjalne miejsce zajmuje Ookami to Koushinryou znane także pod tytułem Spice and Wolf. Podobnie jak Natsume Yuujinchou jest to tytuł bardzo spokojny i pochodzący z pierwszej dekady XXI wieku. Tu jednak podobieństwa się kończą, gdyż Spice and Wolf to anime ukazujące podróż po świecie pewnego kupca i dawnego wilczego bóstwa, które pewnego razu znajduje w swoim wozie. Anime nie ma też miejsca w Japonii, lecz w świecie fantasy stylizowanym na późną średniowieczną Europę.

Spice and Wolf to tytuł, gdzie de facto jedynym nadnaturalnym elementem jest główna bohaterka, która pragnie po prostu wrócić do domu na dalekiej północy. Ten krótki, mający dwa sezony tytuł jest czymś, co mogą oglądać osoby w każdej grupie wiekowej niezależnie od płci. Nie znajdziemy tu walk ani epickiej przygody, lecz spokojną podróż ukazującą nam dość pokojowy świat i funkcjonujący w nim handel. Warto także nadmienić, że jednym z powodów, dla których warto jak najszybciej obejrzeć ten tytuł, jest główna bohaterka, która jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci w świecie anime. Rozpoczęcie swej przygody od Spice and Wolf może być bardzo dobrym pomysłem, jeśli chce się zacząć „lekko” tę długą i często skomplikowaną podróż.

Kimetsu

Kimetsu no Yaiba

Kimetsu no Yaiba znane również jako Demon Slayer jest aktualnie jednym z najpopularniejszych anime na świecie. To krwawy shōnen opowiadający o chłopaku mieszkającym z rodziną niedaleko miasta i zajmującym się sprzedażą węgla drzewnego. Pewnego razu udając się z dostawą do miasta, mija mu zbyt dużo czasu i wraca do domu nocą. Pewien sąsiad oferuje mu nocleg, na co ten się zgadza. Gdy rankiem wraca do domu, to znajduje wymordowaną rodzinę i ledwo żywą siostrę, która zmienia się w demona. 

Protagonista nie rezygnuje jednak z siostry i chroni ją za wszelką cenę przed przechodzącym Zabójcą Demonów. Bohater postanawia dołączyć do zabójców, zgładzić demona, który zabił jego rodzinę oraz uleczyć swoją siostrę.

Tytuł jest skierowany głównie do męskiej części widowni i cechuje się bardzo widowiskowymi walkami. Nie jest przesadą powiedzieć, że jest to jeden z najładniejszych wizualnie tytułów ostatnich lat. Warto nadmienić, że akcja anime ma miejsce w Japonii krótko przed I wojną światową.

Po szczegółowy opis tego tytułu zapraszam do mojej recenzji.

Vinland

Vinland Saga

Jeśli już weszliśmy w obszar bardziej dojrzałych anime, to koniecznie muszę wymienić Vinland Sagę. Jest to anime historyczne opowiadające o wojnie duńsko-angielskiej na początku X wieku naszej ery. Adaptuje ona Sagi Winladzkie i przedstawia nam losy wielu historycznych postaci, jak chociażby Thorfinna Karlsefniego czy Kanuta Wielkiego, przyszłego króla i wnuka Mieszka. Jest to bardzo brutalne i dojrzałe anime pełne walki, które obfituje w gore. Jednocześnie wspaniale ukazuje psychikę poszczególnych postaci oraz politykę. Jest również bardzo adekwatne historycznie pod względem wyposażenia oraz niektórych elementów.

Tytuł ten może być świetny jako pierwsze obejrzane anime, gdyż idealnie ukazuje, że anime nie są czymś przeznaczonym tylko dla dzieci i młodzieży. Vinland Saga jest również pięknym wizualnie anime, lecz jak mówiłem, obfituje w brutalność.

Po szczegółowy opis tego tytułu zapraszam do mojej recenzji.

Violet

Violet Evergarden

Nieco cięższym tytułem, lecz nadal nadającym się jako pierwsze anime jest Violet Evergarden. To bardzo głębokie anime z gatunku okruchy życia skupiające się na tytułowej bohaterce, która rozpoczyna nowe życie. Dawniej maszyna do zabijania, dziecko wychowywane na żołnierza i nieznające uczuć. Aktualnie w czasie pokoju młoda dziewczyna, która utraciła wszystko, łącznie z celem w życiu i jedyną osobą, która była jej bliska. Jej celem jest odnalezienie sobie miejsca w świecie i odpowiedzi na pytanie „Czym jest miłość?”.

W anime obserwujemy podróż i dorastanie głównej bohaterki pracującej jako auto memory doll, osoby zajmującej się pisaniem listów i przelewaniem na nie uczuć adresatów. Jest to bardzo dojrzałe anime posiadające głębię podobną do wielu innych tytułów. Idealnie ukazuje anime jako tytuły dojrzałe i skierowane również do dojrzałych widzów. Violet Evergarden mógłbym polecić osobom dorosłym oraz tym, które pragną zacząć swą podróż wyjątkowo, z czymś bardzo „magicznym” i filozoficznym.

Po szczegółowy opis tego tytułu zapraszam do recenzji znajdującej się na stronie.

Kazemakase Tsukikage Ran

Kazemakase Tsukikage Ran

Ostatnim tytułem, który mógłbym polecić jest Kazemakase Tsukikage Ran. Jest to tytuł drastycznie inny od pozostałych pozycji. Nie posiada on polskich napisów, jest starszy od pozostałych, gdyż pochodzi z 2000 roku, a także jest raczej nieznany. Można go obejrzeć tylko z angielskimi napisami, więc natychmiast wyklucza to osoby nieznające dobrze tego języka i tych, którzy nie czytają odpowiednio szybko w tym języku. Mimo tego jest jak najbardziej warte polecenia.

Kazemakase Tsukikage Ran ma miejsce w dawnej Japonii i przedstawia nam podróż kobiecego samuraja lubiącego alkohol. Anime jest spokojne, bardzo dobrze ukazuje dawną Japonię, a tym samym wręcz promienieje „japońskością” cechującą wiele anime. Tytuł posiada liczne walki, lecz główny nacisk kładzie na dość spokojną podróż głównej bohaterki. Mimo, że to nietypowy przykład, to polecam rozpoczęcie przygody z anime właśnie z tym tytułem dla osób, których interesuje dawna Japonia, samurajowie lub coś spokojnego i melancholijnego.


Artykuł powstał dzięki wsparciu na patronite.

Dziękujemy wam:

-Blagi234

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Muszka
1 rok temu

Violet Evergarden dla początkujących?!?! To jest dla wyjątkowo zaawansowanych a i tak wyciska mnóstwo łez i ciężko się po tym pozbierać do kupy