AnimeRecenzje

Shingeki no Kyojin — anime, które zatrzęsło światem

Shingeki no Kyojin

Shingeki no Kyojin jest współcześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych anime na świecie. Debiut tego anime miał miejsce w 2013 roku, kiedy wyszedł pierwszy sezon wprowadzający nas w tę dość długą opowieść. Osobiście wciąż pamiętam mieszane reakcje osób, które nie czytając mangi, nie miały pojęcia jak będą wyglądać w przyszłości losy tej franczyzy.

Jak więc po dekadzie wypada pierwszy sezon Shingeki no Kyojin. Czy jest to coś interesującego i wartego obejrzenia? Czy to dobry początek dla tej niezwykle popularnej franczyzy? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji.

Fabuła

Shingeki no Kyojin ma miejsce w fantastycznym świecie utrzymanym w klimacie nowożytnej Europy z mniej więcej wczesnego XVIII wieku. Ludzkość sto lat temu została dotknięta przez wielką katastrofę, jaką było pojawienie się tytanów. Te bezmózgie istoty mierzące od trzech do dwudziestu metrów wymordowały niemalże całą ludzkość, którą pożerały bez żadnego celu. Potrafiące się regenerować potwory były niezwykle ciężkie do zabicia, co zmusiło ostatnich ludzi do ucieczki za trzy wielkie mury: Marię, Rosę i Shinę.

W ten sposób nastał okres pokoju, gdy ludzie żyli skryci za pięćdziesięciometrowymi niezniszczalnymi murami. Powstało nowe społeczeństwo oparte na monarchii, a w przeciągu stu lat liczba ludności liczyła miliony i była podzielona między wiele miast i wiosek zbudowanych wewnątrz ogromnych murów.

Jednakże pewnego dnia dochodzi do kolejnej tragedii. Za trzecim murem, Marią, pojawia się gigantyczny tytan mierzący sześćdziesiąt metrów wysokości, który niszczy bramę, umożliwiając niezliczonym tytanom zaatakowanie ludzkości. W wyniku upadku miasta Shiganshina, a następnie całego muru Maria w wyniku zniszczenia drugiej bramy, dochodzi do inwazji tytanów i wymordowania ogromnej ilości ludzkości. Nie mając wyboru, ludzie stają do walki, wykorzystując rozwijaną za murami technologię, mając na celu odzyskanie utraconych murów.

Shingeki no Kyojin jest dość krwawym anime skupiającym się na ukazaniu walki ludzi z tytanami oraz ich próbach odzyskania utraconych ziem. Jednocześnie wspaniale prezentuje ludzką naturę poprzez różnorodne postacie, ich decyzje oraz konsekwencje tych działań. Pomimo że anime sprawia na pierwszy rzut oka, jakoby było zwykłą bijatyką shounen, to jest to tytuł o wiele głębszy i pełen filozofii, a także niezliczonych szczegółów. Większość z nich widać dopiero za pierwszym lub drugim razem, bądź po obejrzeniu kilku kolejnych sezonów i dopiero wtedy dokonania ponownego seansu.

Shingeki no Kyojin

Postacie

Prócz oryginalnego i interesującego świata Shingeki no Kyojin może się pochwalić wybitnymi postaciami. Nie wszystkie zapewne przypadną widzom do gustu, gdyż nie taki jest ich cel, lecz z pewnością każdy znajdzie tu jakieś ulubione osoby. Dzieje się tak z powodu bardzo różniących się od siebie charakterem bohaterów oraz wpływających na nich okoliczności. Ta różnorodność od pierwszego sezonu mocno dzieli fanów i jest wielką zaletą tego anime.

Protagonistą Shingeki no Kyojin jest Eren Jaeger, chłopak, który niegdyś zamieszkiwał Shiganshimę wraz z dwójką swoich przyjaciół: Mikasą i Arminem. Wraz z nim obserwujemy upadek Shiganshimy, zniszczenie jego domu oraz śmierć matki, co bardzo mocno odbija się na jego psychice. Na początku sezonu przypomina dość generycznego bohatera shounenów, który marzy o wymordowaniu wszystkich tytanów. Jednakże wraz z postępem anime zaczyna się powoli zmieniać i staje oryginalną postacią, która cechuje się ogromną determinacją i uporem w celu osiągnięcia swych celów, nawet jeśli wokół obserwujemy morze krwi. Prócz Erena obserwujemy jeszcze losy wielu postaci, które wraz z nim szkoliły się na żołnierzy i wstąpiły do jednego z trzech korpusów wojskowych w celu walki z tytanami.

Shingeki no Kyojin

Oprawa audiowizualna

Shingeki no Kyojin posiada dość oryginalną, ale bardzo ładną oprawę o dużej ilości szczegółów. Dotyczy to zwłaszcza wersji BD, która została bardzo usprawniona pod względem oświetlenia, cieniowania i mimiki twarzy sprawiając, że wydaje nam się, jakbyśmy oglądali momentami zupełnie inny tytuł. Pierwszy sezon nie posiada żadnego CGI i prezentuje się fenomenalnie, zwłaszcza podczas scen walk. Walki z tytanami są zresztą jednym z głównych atutów tego anime, które wręcz rozpieszcza nas swym wykonaniem.

Jeśli mowa o rozpieszczaniu, to nie sposób pominąć udźwiękowienia, które jest wybitne i cieszy się wielką sławą. Shingeki no Kyojin posiada bardzo specyficzną ścieżkę dźwiękową, która idealnie pasuje do tego anime. Momentami osiąga to wręcz formę sztuki i możemy dostrzec to już w pierwszym sezonie. Szczególnie popularne są openingi i endingi, które w pierwszym sezonie są wręcz kultowe.

Shingeki no Kyojin

Podsumowanie

Shingeki no Kyojin jest moim zdaniem jednym z najlepszych anime, co można dostrzec już w pierwszym sezonie. Od pierwszych odcinków obserwujemy historię i rozwój Erena będąc pozbawionymi bezsensownego rushu. Istnieją co prawda dwa przeskoki czasowe na początku anime, lecz są one dobrze uzasadnione, co nie sprawia żadnych problemów.

Świat Shingeki no Kyojin i żyjące w nim postaci są niezwykle realistyczne i jestem skłonny uznać ten tytuł za jedno z najbardziej rzeczywistych anime w historii. W połączeniu ze świetną fabułą i wybitnie napisanymi postaciami otrzymujemy dzieło, które można określić mianem mistrzowskiego.

Osobiście oceniłem pierwszy sezon Shingeki no Kyojin jako anime 9/10 i po kilku ponownych seansach jestem gotowy utrzymać tę ocenę. Nie jest to idealne dzieło i stanowi dopiero wprowadzenie do długiej historii Erena, lecz z pewnością posiada to, co najlepsze w Shingeki no Kyojin.

Komu mógłbym polecić to anime? Osobom starszym, zwłaszcza tym, którzy tolerują lub lubią duże ilości krwi i brutalności. Anime raczej nie nadaje się dla osób o słabych nerwach, chociaż wierzę, że i takie osoby mogą przeżyć coś wspaniałego z tym anime poprzez odczuwanie zbliżonych emocji do bohaterów, zwłaszcza smutku i rozpaczy. Shingeki no Kyojin jest uważane przeze mnie za jedno z najlepszych anime, jakie kiedykolwiek powstały i mimo że nie każdemu może się spodobać, to gorąco zachęcam do zapoznania się z tym wybitnym dziełem, gdyż możecie być bardzo pozytywnie zaskoczeni.

Polecam moje inne recenzje, przykładowo Vinland Saga lub Made in Abyss.

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments