AnimeRecenzje

Sousou no Frieren — życiowa podróż na koniec świata

Frieren

Sousou no Frieren jest powszechnie już uznawane za najlepsze anime przełomu 2023 i 2024 roku. Od pierwszego odcinka tytuł ten zyskał wielką popularność z powodu swej wyjątkowości na tle konkurencji i niezwykle wysokiej jakości. Nie ma co się nawet kryć, tylko mówić wprost, że Sousou no Frieren jest jednym z najlepszych anime ostatnich lat. Dlaczego jednak tak jest i o czym dokładnie jest to anime? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji.

Fabuła

Sousou no Frieren jest anime fantasy, jednakże drastycznie różniącym się od wielu podobnych anime. Jest to prawdziwe fantasy, tudzież osadzone w realistycznym świecie z magią, potworami i różnymi rasami, gdzie nie występują żadne elementy z gier komputerowych, co często ma miejsce w rozmaitych isekai. Anime rozpoczyna się od powrotu Drużyny Bohatera do stolicy pewnego królestwa po tym, jak zakończyli swą dziesięcioletnią podróż i zgładzili Władcę Demonów. Nadszedł czas na świętowanie, jak również i rozstania.

Wraz z rozpadem drużyny obserwujemy losy jednej postaci, naszej protagonistki, która jest elfką i poniekąd lekką introwertyczką. Odbiera ona świat inaczej od wszystkich wokół, ponieważ posiada wieczne życie, przez co ma inny pogląd na ludzi oraz świat. Z powodu zaprzyjaźnienia się z członkami drużyny doszło do lekkich zmian w jej światopoglądzie, przez co po pewnym wydarzeniu protagonistka postanawia wyruszyć w podróż, podczas której lepiej zrozumie ludzi. Towarzyszy jej w tym pewna urocza dziewczynka, która jest główną przyczyną jej powolnej zmiany.

Sousou no Frieren to anime powolne, przypominające pod wieloma względami Mushishi czy Fumetsu no Anata e. Jednakże, pomimo że większość odcinków polega na wędrówce, rozmowach i czarowaniu przez nasze bohaterki, to w anime nie brakuje elementów akcji i bardzo widowiskowych walk przypominających te z Mushoku Tensei. Z tego względu zarówno osoby lubiące akcje, jak i ci, miłujący powolne i spokojnie anime, powinni polubić Sousou no Frieren, będącą prawdziwą wybuchową mieszanką wszelkich dobrych elementów, jakie możemy znaleźć w tym medium.

Frieren

Postacie

Protagonistką Sousou no Frieren jest elfka Frieren, potężna czarodziejka o setkach lat na karku. Towarzyszyła ona bohaterowi Himmelowi w walce przeciwko Władcy Demonów, podróżując z nim przez dziesięć lat. Himmel był dla niej bardzo ważny, choć przez całą podróż raczej nie zdawała sobie z tego sprawy. Podobnie było w przypadku dwójki ich towarzyszy: kapłana Heitera i krasnoludzkiego topornika Eisena. Frieren, gdy zdała sobie sprawę, jak bardzo nie rozumie ludzi, postanawia wyruszyć w podróż w celu lepszego ich poznania.

W trakcie owej podróży natrafia na małą dziewczynkę imieniem Fern, którą kształci w magii i traktuje poniekąd jak własną córkę, a przynajmniej takie wrażenie można odnieść podczas oglądania ich relacji. Z czasem obie spotykają rozmaite postaci zamieszkujące ten świat, z którymi zawierają bliższe lub dalsze znajomości. Fern, będąc człowiekiem, działa jako swego rodzaju hak na Frieren, która mimowolnie się od niej uzależniła i tym samym powoli uczy się o tym, jak delikatni i krótkożyjący są ludzie w porównaniu do elfów.

Frieren

Oprawa audiowizualna

Sousou no Frieren jest jednym z najpiękniejszych anime, jakie widziałem, a mam na koncie pięć tysięcy tytułów. Podobnie jak Mushoku Tensei, wydaje się ono jakąś anomalią z powodu niezwykle pięknej oprawy audiowizualnej. Kreska i animacje są na najwyższym poziomie, zarówno w spokojnych scenach, podczas walk, jak i w przypadku ukazywania teł. Podobnie jest w przypadku udźwiękowienia, które jest wybitne. 

Prócz cudownych dźwięków i utworów, na wielką pochwałę zasługują aktorzy głosowi, którzy stanęli na wyżynach swoich możliwości. Słychać to szczególnie w przypadku Frieren i Fern, których słuchanie to miód dla uszu.

Frieren

Podsumowanie

Sousou no Frieren jest jednym z najprzyjemniejszych anime, jakie widziałem. Wciąż nie jestem pewien, czy zaliczyłbym je do TOP 20 moich ulubionych anime, lecz z pewnością zasłużyło na bycie nazywanym jednym z najlepszych anime w historii. Jest ono przepięknie wykonane, z fascynującą fabułą, doskonale zbudowanym światem, a także ubogacone wybitnym udźwiękowieniem. Wszystkie te elementy potrafią wywoływać u widzów rozmaite emocje, w tym te najbardziej skrajne. Nie ma tu postaci całkowicie czarno białych, choć występują istoty, jakie możemy uznać za wcielenie zła: demony. Jednakże nawet przy nich nie możemy mówić o pustych szablonach, lecz bardzo interesujących postaciach, nad których życiem i losem można się długo zastanawiać.

Osobiście oceniam Sousou no Frieren jako anime 10/10, choć zastanawiałem się, czy nie zostać przy ocenie 9/10. Anime to nadaje się do oglądania dla wszystkich: dzieci, młodzieży, dorosłych, starców, kobiet i mężczyzn. Moim zdaniem, każda osoba powinna dać szansę temu tytułowi, gdyż Sousou no Frieren jest dziełem na bardzo wysokim poziomie z uniwersalnymi wartościami, których każdy powinien doświadczyć.

Polecam moje inne recenzje, przykładowo Meikyuu Black Company lub Yuusha Yamemasu!.

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments