AnimeRecenzje

Sakasama no Patema — odwrócona historia

Sakasama no Patema

Sakasama no Patema to film z 2013 roku, który swą premierą zwrócił uwagę wielu osób. Swego czasu sporo o nim słyszałem w polskim fandomie, lecz aktualnie pozostaje raczej zapomniany. Częściowo może to być spowodowanego faktem, że jest to film, a nie seria anime, które to z założenia są bardziej popularne w poszczególnych fandomach. Ponadto Sakasama no Patema to historia zamknięta w tym jednym filmie, co oznacza, że raczej nigdy nie otrzymamy żadnej kontynuacji czy innego anime dziejącego się w tej franczyzie.

Sprawia to, że podobnie jak w przypadku większości filmów anime otrzymujemy zamknięte dzieło, posiadające początek i koniec, a ponadto niebędące powiązane z żadnym innym tytułem. Jest to zarówno plusem, jak i minusem, lecz ciężko mi powiedzieć, jak to wygląda w przypadku tego filmu. O tym jednak w dalszej części recenzji.

Fabuła

Sakasama no Patema to film fantasy mówiący o planecie, która niegdyś posiadała zaawansowaną technologię. W wyniku prac nad kontrolą grawitacji dochodzi do tragicznego wypadku. W jego wyniku część ludzkości została odwrócona, czyli grawitacja działa na nich odwrotnie w porównaniu do zwykłych ludzi. Powoduje to, że są przyciągani w górę, bądź też „spadają w niebo”.

Ta śmiertelnie niebezpieczna kondycja sprawiła, że część ludzkości zamieszkała pod ziemią, gdzie nie musieli się obawiać nieba. Podobny stan spotkał część planety, co sprawiło, że cywilizacja upadła, gdyż całe miasta zaczęły spadać w niebo, lądując gdzieś na orbicie.

Od upadku cywilizacji minęło bardzo dużo czasu, przez co dwie ludzkie cywilizacje: „normalna” i „odwrócona” nie wierzą już w siebie nawzajem. Sprawia to, że odwróceni uważają normalnych ludzi za mit, podobnie jak normalni odwróconych.

Sakasama no Patema skupia się na odwróconej dziewczynie, która mieszka wewnątrz planety wraz z niewielką społecznością ludzi. Jest ona bardzo zainteresowana podróżami oraz drugą cywilizacją. Posiada nawet przedmioty, które pochodzą z drugiej strony i cechują się „normalną” grawitacją, która jest przez pobratymców protagonistki postrzegana jako „nienormalna”.

Sakasama no Patema opowiada więc historię odwróconej dziewczyny, która z miłości do opowieści o ludziach posiadających inną grawitację niż ona i osoby z jej świata, postanawia odnaleźć drogę do wspomnianej cywilizacji.

Sakasama no Patema

Postacie

Główną bohaterką Sakasama no Patema jest Patema, dość urocza i ciekawska dziewczyna posiadająca więcej odwagi niż rozwagi. Zamieszkuje ona podziemne tunele, gdzie żyje wraz ze swoimi rodakami. Od najmłodszych lat jest zafascynowana powierzchnią i osobami o przeciwnej do niej grawitacji z powodu opowieści Lagosa, członka jej społeczności, który wiele podróżował i przyniósł jej nawet przedmioty o odwrotnej grawitacji.

Patema ma dość nudnego życia i decyduje się pewnego razu wyruszyć w podróż mającą na celu odnalezienie powierzchni i żyjących tam osób. Po pewnym czasie odnajduje dziurę w suficie, która posiada odwróconą grawitację i po chwili wahania wskakuje w nią, by spaść w górę.

Jej spadanie trwa jakiś czas, po czym staje twarzą w twarz z odwróconym chłopakiem imieniem Age. Podobnie jak Patema, jest niezwykle zaskoczony, widząc osobę o innej grawitacji od niego i wszystkiego, co w życiu widział. Szybko zaprzyjaźnia się z Patemą, lecz jednocześnie lepiej od niej rozumie, jak wielkim zagrożeniem jest jej obecność w tym świecie.

Age boi się, że jeśli ktoś dowie się o Patemie, to zaczną na niej eksperymentować, traktując ją jak jakieś kompletnie odmienne stworzenie, Z tego powodu oboje decydują się na spotykanie w tajemnicy. Prócz głównych bohaterów w historii przewijają się jeszcze inne osoby przynależące do obu cywilizacji, którzy mają mniejsze bądź większe znaczenia na przebieg historii dwójki protagonistów.

Sakasama no Patema

Oprawa audiowizualna

Pod względem audiowizualnym Sakasama no Patema prezentuje się wspaniale. Jak przystało na film, kreska jest bardzo dopracowana i piękna. Poszczególne efekty bardzo cieszą oko i nie mogę sobie przypomnieć ani jednego momentu, gdy coś mi się w nich nie podobało.

Podobnie prezentuje się udźwiękowienie, które jest bardzo przyjemne dla ucha. Poszczególne utwory doskonale zgrywają się z dziejącymi się na ekranie scenami oraz działają na emocje, które są w tym filmie niezwykle istotne. O ile mam problem, by po seansie przypomnieć sobie jakiś utwór, to wiem, że bardzo mi się podobały podczas seansu.

Sakasama no Patema

Podsumowanie

Sakasama no Patema to bardzo interesujący i specyficzny film, który prócz cieszenia naszych zmysłów poprzez piękną oprawę audiowizualną, skłania co bardziej skupionych widzów do przemyśleń pod kątem filozoficznym. Z czasem film zresztą okazuje się bardziej bogaty w treść, niż można początkowo sądzić i potrafi nieźle zaskoczyć.

Osobiście oceniłem Sakasama no Patema jako tytuł 10/10 i byłem bardzo zadowolony z seansu, co oczywiście nie oznacza, że każdy będzie miał takie same odczucia. Muszę też zresztą nadmienić, że film nie był dla mnie idealny, gdyż bardzo się wahałem nad daniem aż tak wysokiej oceny.

Film może się sprawdzić zarówno do samotnego seansu, jak i do oglądania w grupie przyjaciół bądź rodziny. Nie jest co prawda przeznaczony dla wszystkich i prawdopodobnie może nudzić niektóre osoby, lecz raczej stanowcza większość widzów będzie zadowolona z seansu.

Ciężko mi sprecyzować, kogo dokładnie mógłby ten film zainteresować i do kogo jest skierowany, dlatego wydaje mi się, że każdy powinien dać mu szansę, gdyż film ten jest dość specyficzny oraz nie jest specjalnie długi, dzięki czemu w wypadku niezadowolenia nie zmarnujecie zbyt dużo czasu.

Polecam moje inne recenzje, przykładowo Windaria lub Tatakae!! Iczer-1.

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments