AnimeRecenzje

Kaguya-sama wa Kokurasetei — zwariowana historia o miłości

Kaguya-sama

Kaguya-sama wa Kokurasetei jest anime z 2019 roku znane jako romantyczna komedia słynąca z dość niecodziennej tematyki i humoru. Tytuł ten jest dość znany w Polsce dzięki wychodzącej mandze, licznym fanowskim tłumaczeniom tego anime oraz zatrważającej ilości memów. Kaguya-sama wa Kokurasetei otrzymała liczne kontynuacje, które pokrywają mniej więcej połowę historii z mangi, a ponadto w przyszłości ma się ukazać przynajmniej jeszcze jeden sezon.

Do dziś anime cieszy się wielką popularnością, lecz czy zasłużenie? O czym dokładnie jest Kaguya-sama wa Kokurasetei oraz czy sława tego tytułu jest zasłużona? Wreszcie, czy pierwszy sezon tego anime mimo upływu lat jest czymś, co warto obejrzeć? Zapraszam na recenzję.

Fabuła

Kaguya-sama wa Kokurasetei dzieje się w Japonii, a dokładniej w Akademii Shuchiin przeznaczonej dla dzieci bogatych, wpływowych osób oraz tych, które odznaczają się niezwykłymi umiejętnościami. Jest to miejsce nauki i jedna z najbardziej prestiżowych instytucji w kraju. Anime skupia się na Samorządzie Uczniowskim złożonym z czterech osób, a dokładniej na romansie przewodniczącego i jego zastępczyni.

Dwójka protagonistów jest w sobie nawzajem zakochana, lecz nie dają tego po sobie poznać i prowadzą między sobą grę mającą zmusić tę drugą osobę do wyznania swych uczuć, co ma oznaczać jej porażkę. Miłosna gra bądź wojna prowadzona pomiędzy dwoma najlepszymi uczniami w szkole jest pełna szaleństwa i ekscentryzmu, co poprawia jeszcze oprawa audiowizualna.

Kaguya-sama wa Kokurasetei nie posiada jednej spójnej fabuły, gdyż odcinki mają charakter epizodyczny, często dzielone jeszcze na dwie części. Przedstawiają nam one różne starcia dwójki protagonistów i czasem historię innych osób. Każdy odcinek jest jednak częścią większej wojny miłosnej i pozwalają nam poznawać charaktery, a zwłaszcza dziwne pomysły obserwowanych postaci. Ze względu na to, że humor jest uzależniony od osoby, to nie mogę mówić, że wszystkich będzie to anime śmieszyć, lecz mnie akurat śmieszyło.

Kaguya-sama

Postacie

Kaguya-sama wa Kokurasetei stoi postaciami, które są najmocniejszym elementem anime. Głównymi bohaterami są Shinomiya Kaguya i Shirogane Miyuki. Miyuki jest najlepszym uczniem w szkole pochodzącym z dość biednej rodziny, podczas gdy Kaguya to spadkobierczyni jednej z najbogatszych i najbardziej prestiżowych rodzin w Japonii. Pełnią rolę przewodniczącego i wiceprzewodniczącej Samorządu Uczniowskiego i są niezwykle podziwiani przez innych uczniów.

Historia Miyukiego i Kaguyi jest w pewnym sensie wzorowana na Romeo I Julii oraz innych klasycznych romantycznych historiach, lecz akcję umiejscowiono w czasach współczesnych i pozbawiono tragicznych elementów. Obaj bohaterowie są niezwykle łatwymi do polubienia postaciami o licznych przerysowanych cechach. Mimo tego wydają się dość realistyczni jak na współczesne czasy, a być może są nawet zbyt niewinni, zwłaszcza Kaguya.

Obok głównych bohaterów poznajemy wraz z biegiem historii liczne interesujące postacie. W przypadku pierwszego sezonu znajdziemy trzy takie ważne i popularne osoby. Dwie z nich należą do samorządu uczniowskiego, podczas gdy trzecia jest pokojówką Kaguyi. Nie będę ich dokładnie opisywał, lecz cała trójka z pewnością szybko przypadnie do gustu większości widzów.

Kaguya-sama

Oprawa audiowizualna

Kaguya-sama wa Kokurasetei ma bardzo słodką i uroczą oprawę audiowizualną, która jednak nieustannie jest zmieniana jako element rozrywkowy. Animatorzy, podobnie jak w Bocchi The Rock, zdawali się bawić efektami specjalnymi, zwłaszcza jeśli chodzi o kreskę. Postacie mogą być ukazywane jak w dziecięcych tytułach, by po sekundzie przejść do kreski w stylu Jojo’s Bizzare Adventure. Osobiście bardzo lubię wygląd tego anime i zawsze takie nagłe zmiany bardzo mnie bawiły.

W przypadku udźwiękowienia Kaguya-sama wa Kokurasetei stoi głosami poszczególnych postaci, których aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Ponadto występujące w anime utwory muzyczne są fenomenalne, a opening zyskał już status kultowego.

Kaguya-sama

Podsumowanie

Kaguya-sama wa Kokurasetei to bardzo dobre anime, które nie każdemu może się podobać pod względem humoru. Osobiście niezwykle dobrze bawiłem się na tym tytule i zważając na odbiór tego tytułu, podobnie miała większość widzów. Pierwszy sezon Kaguya-sama wa Kokurasetei nie jest najlepszym z odsłon tej franczyzy, lecz jest świetnym wprowadzeniem do tej szalonej historii.

Osobiście oceniłem Kaguya-sama wa Kokurasetei jako tytuł 8/10 i oglądałem go kilkukrotnie, bawiąc się za każdym razem doskonale. Możliwe nawet, że w przyszłości jeszcze wielokrotnie wrócę do tego tytułu, gdyż podobnie jak wspomniane Bocchi The Rock lub Sora yori mo Tooi Basho potrafi świetnie poprawić humor zaledwie jednym odcinkiem.

Komu mógłbym polecić Kaguya-sama wa Kokurasetei? Każdemu, gdyż nie ma jednej konkretnej grupy odbiorców, do których mogłoby być zwrócone to anime. Moim zdaniem każdy powinien dać szansę temu tytułowi, gdyż może spędzić bardzo zabawne i niezapomniane chwile, bądź obejrzeć przynajmniej przyzwoite anime. Wątpię, by znalazło się wiele osób, które uzna to anime za złe lub będzie sądziło, że zmarnowało swój cenny czas.

Polecam moje inne recenzje, przykładowo Ousama Ranking lub Yofukashi no Uta.

TheMrEmperror

Naczelny recenzent Strefy mający na koncie tysiące tytułów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments