AnimeRecenzje

Devil Survivor 2 The Animation – definicja dobra

Devil Survivor 2 The Animation – przez lata powstała naprawdę ogromna ilość tytułów o tematyce demonów. Natomiast istnieją pewne anime w tym stylu, które mimo dużo mniejszej popularności zasługują, by zostać obejrzane. Niewątpliwie za takie dzieło można uznać Devil Survivor 2 The Animation. Podczas oglądania ani na chwilę nie poczułem się zawiedziony czymkolwiek. Mało tego, do samego końca został utrzymany dobry poziom, co sprawiło mi radość, ponieważ czasami początek może być interesujący kosztem słabego zakończenia.

Podczas oglądania możemy obserwować złożony rozwój relacji, który tworzy się między głównym bohaterem a innymi postaciami. Od początku do końca jesteśmy utrzymywani w niepewności oraz tajemniczości co do dalszych wydarzeń. Trzeba wspomnieć też, że w omawianym tytule demony stanowią główną siłę ofensywną ludzkości, co jest dość nietypowym zjawiskiem. Szczególnie, iż znaczna część anime zapoznaje nas z fabułą, gdzie to właśnie te istoty stanowią główne zło. W tej recenzji chciałbym chociaż trochę podzielić się z wami moją opinią dotyczącą tej serii.

Opis Fabularny

Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy przyjaciel głównego bohatera pokazuje mu pewną popularną aplikację. Jej działanie polega na wysyłaniu użytkownikowi filmu (za pomocą telefonu) zawierającego twarz przyjaciela w momencie śmierci. Hiro (protagonista) podchodzi do tego sceptycznie. Jego nastawienie zmienia się jednak w momencie, kiedy on i jego kolega otrzymują podobne video. Widać na nim, że giną w wyniku katastrofy metra. W niedługim odstępie czasu wydarzenia z filmu zaczęły się spełniać. Bohaterowie tuż przed zbliżającą się śmiercią stanęli przed trudnym wyborem. Program zadał im pytanie: życie czy śmierć?. Przyjaciele bez chwili zastanowienia wybrali życie. Po obudzeniu się w ruinach metra zauważają, że aplikacja coś zainstalowała na ich telefonach. Okazało się to być oprogramowanie do przywoływania demonów. Po chwili bohaterowie zobaczyli, że z komórek umarłych wychodzą dziwne stworzenia. Rozglądając się, dostrzegają koleżankę ze szkoły (która była razem z nimi na stacji) i demona wychodzącego z jej telefonu. Zatrzymuje on potwory i kupuje im trochę czasu na ucieczkę. Wychodząc na zewnątrz ukazuje im się miasto w zgliszczach. Próbują skontaktować się z rodziną, lecz nie przynosi to efektów. Na dodatek pojawia się ogromne monstrum, które po chwili atakuje znajdujących się wokoło ludzi. Bohaterowie po pewnym czasie otrzymują zabójczy film z Daichim (przyjacielem Hiro). Następnie widzą, jak prowadzi on ciężarówkę, którą wjeżdża w potwora. Nie przynosi jednak to żadnego skutku. Hiro pod wpływem silnych emocji aktywuje swoją moc i przyzywa potężnego demona, który po krótkiej walce zabija potwora. Później okazuje się, że demon koleżanki uratował naszego samobójcę. Następnie pojawia się dziwna organizacja przedstawiająca się skrótem jako JP’s, która z nieznanych powodów aresztuje naszych bohaterów.

Postacie główne

W Devil Survivor 2 The Animation przewija się naprawdę dużo bohaterów. Postanowiłem się jednak skupić na 2 (moim zdaniem) najciekawszych. By uzyskać więcej informacji polecam przejść pod ten link.

Hibiki Kuze – 18-letni uczeń chodzący do liceum. W codziennym życiu jest miły i uprzejmy. Wraz z rozwojem anime jego charakter ewoluuje, a bohater pod wpływem okoliczności dostosowuje się, by stawić czoła nowemu zagrożeniu. W trakcie trwania wielu wydarzeń wielokrotnie udowodnił swój altruizm. W okresie występowania ciężkich momentów nie okazuje strachu, dodając wszystkim odwagi. Od czasu zdobycia umiejętności przyzywania demonów stoczył wiele pojedynków. Sprawiło to, że zdobył ogromne doświadczenie w walce, a jego moc i umiejętności stale rosną. Można stwierdzić, że znajduje się w czołówce najsilniejszych postaci w serii. Inni bohaterowie liczą na niego, przez co jest pod mocną presją. Często spiera się z Yamato, ponieważ ich poglądy na naturę człowieczeństwa są skrajnie różne.

Yamato Hotsuin – jest szefem tajnej organizacji JP’s. Pod swoim dowodzeniem posiada niezliczona ilość osób. Są one całkowicie mu lojalne, co świadczy o jego umiejętnościach w zarządzaniu ludźmi. Cechuje go cynizm i wyrachowanie. Przez większą część serii wydaje się całkowicie pozbawiony uczuć. Nie obchodzą go inni ludzie, łatwo mu poświęcać innych. Wyznaje zasadę, iż wyznacznikiem wartość ludzkiej jest jego siła. Można założyć, że swoją postawę zawdzięcza dość trudnemu dzieciństwu. Jego siła bojowa jest prawdopodobnie największą ze wszystkich przywołujących. Jest tajemniczą postacią, której motywacja i cele nie są znane aż do końca. Śmiało mogę stwierdzić, że jest moim ulubionym bohaterem ;).

Podsumowanie

Anime opowiada o walce ludzkości przeciwko kosmicznym najeźdźcom. Podczas tych okoliczności mamy okazję śledzić walkę o przetrwanie głównych bohaterów. Walczą oni z gigantycznymi kosmitami, którzy posiadają różne formy. Zadaniem przywoływaczy demonów jest powstrzymanie ich przed sianiem spustoszenia. Wykorzystują do tego demony, które różnią się od siebie zdolnościami oraz wyglądem. Nie zabrakło też tajemniczej pobocznej postaci, która pojawia się od początku do końca. Jej motywy nie są jednak znane. Walki wyglądają ciekawie, a i sposób pokonywania coraz to nowego wroga jest odmienny. Sprawia to, iż mamy okazję śledzić coraz to nowe strategie oraz intrygujące taktyki. Nie są też nam znane przyczyny ataku kosmitów ani skąd się pojawili.

Serie można także pochwalić za bajeczny ending  i dobry opening. Grafikę również zaliczam do jej mocnych atutów. Natomiast sądzę, że osoby zaznajomione z grą mogą być rozczarowane odnośnie adaptacji anime ze względu na dość istotne zmiany fabularne. Jednak wszystkim innym serdecznie polecam ten tytuł. Całość oglądało mi się przyjemnie, poziom był sukcesywnie trzymany aż do samego końca. Czasem byłem zawiedziony bezużytecznością niektórych bohaterów (jednak to tylko moje osobiste odczucia). Ocena 8/10 wydaje mi się adekwatna w odniesieniu do całokształtu.

Devil Survivor 2 The Animation na platformach:

Rimuru

Siema oglądam anime od kilkunastu lat, w moich recenzjach chciałbym zawrzeć wszystkie towarzyszące mi uczucia ^^. Chce oceniać tylko te produkcje, które są mało popularne i niedocenianie ( bo wiele jest takich ukrytych skarbów). Mam nadzieję, że będzie się to dobrze czytało ;). A poniżej moje listy gdyby ktoś chciał się zapoznać i śledzić moje poczynania: https://myanimelist.net/animelist/kosmosik?status=1 https://anilist.co/user/kosmosik/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments