AnimeRecenzje

Black Lagoon – protoplasta gangsterskiego gatunku?

Black Lagoon - baner

Kilka dni temu skończyłem anime o nazwie Black Lagoon. Nie będę ukrywał, że podchodząc do tego tytułu miałem wysokie wymagania. Zwłaszcza, że jestem zaznajomiony z wieloma anime obracającymi się w tym gatunku i jest on jednym z moich ulubionych. Na szczęście Black Lagoon nie ustępował poziomem aż do samego końca, przez co oglądanie go sprawiło mi niemałą frajdę.

Opis Fabularny

Początkowo akcja anime toczy się na Morzu Południowochińskim, gdzie w dość nieprzyjemnych okolicznościach poznajemy głównego bohatera. Odbywa on właśnie podróż służbową. Na jego nieszczęście staje się celem piratów, którzy porywają go, aby ukraść dysk z danymi zawierającymi plany broni nuklearnej. Ku zaskoczeniu bohatera porywacze nie są dla niego źli, a nawet opowiadają o sobie. Zaznaczają, iż to po prostu ich praca i by nie miał im tego za złe. W późniejszym czasie szef Rokuro oznajmia mu, że ma zniknąć oraz wysyła za nim pościg. Ma on za zadanie zabić najemników, w tym także biednego protagonistę. Cudem udaje im się przeżyć dzięki pomysłowi Rokuro, czym zyskuje ogromną wdzięczność i szacunek porywaczy.

Po powrocie do Tokyo, bohater oznajmia mocodawcy, iż Rokuro Okajima umarł, a on nazywa się teraz Rock. Taki pseudonim nadał mu Dutch, jeden z porywaczy, tym samym dołączając go do The Lagoon Company, organizacji przemytniczej, która go porwała. Tym samym protagonista porzuca swoje dawne życie. Od początku do końca będziemy więc śledzić wiele przygód grupy przemytników, oraz to, czy Rockowi uda się odnaleźć w nowym przestępczym świecie.

Black Lagoon - postacie

Postacie Główne

Rokuro „Rock” Okajima – na pierwszy rzut oka zwykły szary pracownik korporacji, który jest tylko trybem w systemie. Natomiast jest to mylne wrażenie. Z całą pewnością możemy go nazwać niezwykle dobrym strategiem, który potrafi doskonale rozeznać się w sytuacji, jaka dla zwykłego człowieka byłaby tragiczna. Jest doskonałym lingwistą oraz posiada ogromne umiejętności negocjacyjne i odznacza się wysoką inteligencją. Można śmiało powiedzieć, iż jest “katalizatorem dla Revy”. W całym anime istnieje tylko kilka osób, które potrafią się z nią zadawać tak, by nie stracić paru części ciała lub życia. Należy wspomnieć też o jego niecodziennym refleksie i fakcie, iż wiele razy uratował mu on skórę.

Black Lagoon - Rock

Rebecca ”Revy” Lee – dziewczyna, która jest jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej wyszkolonych postaci w całym anime. Jej przeszłość ma mocny wpływ na jej obecne relacje z innymi członkami zespołu. W walce posługuje się ona najczęściej 2 zmodyfikowanymi pistoletami, chociaż jak zostało później pokazane, jest obeznana w posługiwaniu się innym wyposażeniem ofensywnym. W organizacji przysługuje jej rola głównej siły szturmowej i to ona najczęściej uczestniczy w rzeziach wszelakich. Revy jest niezwykle wysportowana oraz delikatnie umięśniona. Mimo, iż z pozoru wydaje się zimna i bezwzględna, to dla sojuszników okazuje wsparcie oraz stara się ich chronić. Najdziwniej jednak zachowuje się przy Rocku, który jest jej ogranicznikiem. Być może też kimś więcej? Z całą pewnością jest to jedna z najważniejszych postaci w całej serii.

Black Lagoon - Revy

Dutch – szef The Lagoon Company. Jest on z natury służbistą i osobą, która zawsze pomoże swoim sojusznikom. Nie okaże on jednak litości dla wroga, który zagraża powodzeniu misji. W anime mało wiadomo o jego przeszłości. Sugeruje się, że służył w marynarce wojennej. Może być to nieprawdziwą informacją, ale wyjaśniałoby to biegłość w temacie prowadzenia łodzi. W anime oprócz bycia szefem jest również kapitanem statku, który jest domem dla całej załogi. Posiada on pokaźną muskulaturę, jak przystało na byłego członka armii. Ma niewyobrażalne umiejętności wojskowe, co wielokrotnie zostało pokazane w anime.

Black Lagoon - Dutch

Benny – w grupie najemników pełni funkcje hakera i technika. Wiadomym jest, iż porzucił studia na Uniwersytecie Florydy, gdzie studiował inżynierię komputerową, dopóki nie wpadł w poważne problemy z prawem. Był zmuszony uciekać, aż w końcu skończył w The Lagoon Company jako haker. Oprócz swoich umiejętności komputerowych nie wyróżnia się zbytnio, jednak dał się poznać ekipie jako miły i pomocny. Jako jeden z pierwszych podchodzi przyjacielsko do Rocka, kiedy zostaje on przez nich porwany.

Black Lagoon - Benny

Sofiya ”Balalaika” Pavlovna – w Black Lagoon kobiety stanowią poważną siłę, której należy się obawiać. Balalaika natomiast jest najbardziej przerażającą i wpływową z nich. Jako były kapitan w armii ZSRR posiada najwyższe doświadczenie bojowe w serii i niemalże nieograniczoną władzę. Po rozłamie ZSRR wraz ze swoimi żołnierzami została zdegradowana i pozbyto się informacji o jej zasługach (prawdopodobnie miałaby kilkadziesiąt odznaczeń). Jej podwładni nie wiedząc co począć po wojnie, ofiarowali jej swoje życia twierdząc, że jest dla nich ona całym światem i istnieją, by jej służyć. Posiada dużą bliznę na lewej stronie twarzy, zawsze nosi na sobie mundur wojskowy a jej ludzie posiadają pełne umundurowanie.

Założyła ona organizację mafijną o nazwie Hotel Moskwa i wyrobiła sobie twardą renomę pośród innych bossów jako: nieugięta, bezwzględna, zimna oraz niezwykle stanowcza. Każdy wie, że zadzieranie z nią nigdy nie kończy się dobrze, ponieważ jej siła nie pochodzi z typowego przestępczego świata, tylko stanowią ją doświadczeni weterani wojenni oraz ogromne militarne doświadczenie nabyte na niezliczonych bitwach. Często korzysta z usług The Lagoon Company, gdyż ceni sobie ich siłę oraz umiejętności. Często chwali zdolności ofensywne Revy, nazywając ją „Dwuręką”. W całej serii niejednokrotnie udowodniła swoją bezwzględność i racjonalność podjętych decyzji, nawet jeśli dla zwykłego człowieka wydawać by się mogły potworne i dramatyczne.

Black Lagoon - Balalaika

Podsumowanie

Cały czas podczas oglądania miałem na twarzy uśmiech, ponieważ uwielbiam tego typu produkcje, w których nieustanna akcja nie pozwala nam przerwać oglądania, dopóki nie dotrzemy do końca. Jako odbiorca jesteśmy w szybkim tempie zaznajamiani z zasadami, którymi rządzi się miasto Roanapur położone w Tajlandii. Dla większości osób z zewnątrz jest ono najniebezpieczniejszym miejscem na świecie i takie przekonanie nie jest wcale bezpodstawne. Główną siłą dowodzącą są tam rodziny mafijne, a dla wszelkiego rodzaju kryminalistów jest to ziemia obiecana.

Akcja obraca się wokół Rocka i grupy najemników, która z każdym zleceniem jest narażona na utratę życia. Śledzimy kolejne niebezpieczne zlecenia i płoniemy z ekscytacji, widząc kolejne masy pościgów, mordów i lejącej się w dużych ilościach krwi (co osobiście bardzo mnie cieszy). W dodatku oprócz głównych bohaterów przewija się masa pobocznych postaci, jak chociażby zabójczo piękna i niebezpieczna zakonnica czy też równie groźna Azjatka.

Na dużą ilość pochwały zasługuje też opening i ending, który jest po prostu piękny i nie pomijałem go ani razu. Kreska jak na rok 2006 w mojej szczerej opinii jest fenomenalna, chociaż niektórym może się nie spodobać. Mógłbym rozpisać się na co najmniej kilkadziesiąt stron i to by nie oddało pełnej głębi uczuć, jakie doznałem przy oglądaniu. Ocenę na jaką te anime zasługuje to zdecydowanie 9/10 i pewnie za niedługi czas z miłą chęcią obejrzę je ponownie.

Black Lagoon - koniec

Black Lagoon na platformach:

Rimuru

Siema oglądam anime od kilkunastu lat, w moich recenzjach chciałbym zawrzeć wszystkie towarzyszące mi uczucia ^^. Chce oceniać tylko te produkcje, które są mało popularne i niedocenianie ( bo wiele jest takich ukrytych skarbów). Mam nadzieję, że będzie się to dobrze czytało ;). A poniżej moje listy gdyby ktoś chciał się zapoznać i śledzić moje poczynania: https://myanimelist.net/animelist/kosmosik?status=1 https://anilist.co/user/kosmosik/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Souei
Souei
2 lat temu

Będzie trzeba obejrzeć 🤔

Iksemte
Admin
2 lat temu

Zajebiste, chyba obejrzę <3