AnimeCommunity

YukiCon IX 2023 – konwent przygnieciony popytem?

YukiCon IX

YukiCon IX odbył się w dniach 21-22.01.2023r w Opolu w Młodzieżowym Domu Kultury na ul. Skautów Opolskich. Yuki – (jap.) Śnieg, czego moglibyśmy się nie spodziewać i nic na to nie zapowiadało, lecz dzień przed wydarzeniem spadł śnieg! Ciekawy zbieg okoliczności.

YukiCon 2023 jako pokaz konwentu pocovidowego

W czasie pandemii ludzie, którzy byli przygnieceni poprzez ograniczenia, mając masę wolnego czasu zaczęli szukać nowych form rozrywki, przez co niektórzy właśnie zaczęli oglądać japońskie animacje, dlatego większym zainteresowaniem cieszą się takie wydarzenia jak YukiCon IX w 2023r.

Ostatnie osoby weszły po niespełna 6 godzinach czekania na mrozie, przy tym muszę zaznaczyć fatalną komunikację ze strony organizatorów. Poszła plotka o końcu biletów, organizatorzy wyjaśnili sprawę, ale przez nieporozumienie, że chodzi o osoby stojące w kolejce, na konwent zaczęły dojeżdżać nowe to osoby, po czym były odsyłane przez organizatora pilnującego końca kolejki. Wpuszczane były osoby tylko i wyłącznie z biletem kupionym zawczasu na platformie Nagato.

YukiCon

Atrakcje

Atrakcje na wydarzeniu – czyli po prostu żart! O dziwo na tej edycji YukiConu otworzyli tylko 2 sale panelowe, przez co naprawdę nie było dużego wyboru co do atrakcji. Pomijając panelówki były 4 sale z innymi atrakcjami, w tym Main, Warsztatowa, Multi-room i Strefa LEGO.

Pierwszą atrakcją, na którą poszedłem, był warsztat na temat pisania artykułów, gdzie niestety nie było konkretnie tego, czego oczekiwałem od tego panelu. Był on bardziej ukierunkowany ku dziennikarstwu, ale tym, co mnie zainteresowało, to wykład na temat tytułów, które przyciągają uwagę i manipulują, pisząc w nich samą prawdę.

Drugą atrakcją był panel pogaduszkowy o Re:Zero, z którego się szybko zmyłem. Przez brak innych ciekawych atrakcji poszedłem do sali z grami, zagrałem jedną rundę w retro wyścigówkę, po czym stwierdziłem, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyjście na dwór i zagadywanie organizatora.

Trzecia z rzędu panelówka opowiadała o tym, jak anime przeszło do mainstreamu, gdzie w pewnym momencie zaczęli obrażać grafikę w serii NieR:Automata. Po tym weszła do sali jedna osoba, która pierwsze co zrobiła, to zadała pytanie „Ty mi automatę obrażasz?!”. Panel uważam za bardzo dobry, ponieważ ludzie z panelu nie byli biernymi słuchaczami, a panel był prowadzony wspólnie. Dziękuję za panel Deśś!

Na tym mógłbym skończyć, ale dzięki uprzejmości konwenty-poludniowe.pl, które zezwoliły mi na udostępnienie ich zdjęć, dodam ich parę. Cała reszta zdjęć z konwentu znajduje się o tutaj!

Konkurs cosplay

źródło: https://www.youtube.com/@anitemte

Podsumowanie

Konwent uważam za udany, mimo wielu spraw, które dałoby się zrobić lepiej. Jedną z takich spraw jest organizacja, która, lekko mówiąc, była słaba. Od samego początku KolejCon, który trwał ponad 6h, który mógłby się przeciągnąć do 8-9h, gdyby wpuszczali ludzi, którzy się spóźnili.
W budynku ludzie byli upchani, człowiek na człowieku, plan atrakcji ubogi, ale dało się znaleźć coś dla siebie.

Myślę, że idealnie opisuje organizację jeden z uczestników pod wydarzeniem na FB.

Iksemte

Wyobraź sobie, że jesteś studentem i chcesz stworzyć coś od siebie dla polskiego community anime. Wpadłeś na pomysł wykupienia kiedyś użytkowanej domeny StrefaAnime i stworzyć bloga od fanów dla fanów. Prowadzę tego bloga już bardzo długo i jestem dumny z tego, co stworzyłem!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments