AnimeRankingi

Najlepsze Anime 2022

Jest już końcówka roku 2023, ale my mamy dla was listę najlepszych anime z 2022 roku, które warto nadrobić.

Najlepsze anime są wzięte z strony desu-online.pl a głosy na najlepsze anime pochodzą od ich użytkowników, których nie jest mało.
Nie przedłużając przechodzimy do najlepszych anime.

Wrzucam też procedurę głosowania na najlepsze anime roku.

Szczegóły Procedury Głosowania
 • Do plebiscytu nominowane są wszystkie serie, które miały swój debiut najwcześniej w styczniu 2022 roku, a ich emisja zakończyła się najpóźniej w marcu 2023 roku oraz znalazły się na ponad 50 tysiącach list w serwisie myanimelist.net.
 • W pierwszym etapie udział bierze jury, w którego skład wchodzą członkowie redakcji desu-online oraz współpracujących z nią grup fansubberskich – AnimeNi, Demo Subs, Fava Subs, FrixySubs, Fuji Subs i Shisha Subs.
 • Uczestnicy oceniają każdą nominowaną serię w skali 0-5 oraz mogą podać po 5 ulubionych postaci żeńskich i męskich spośród animacji wymienionych w zestawieniu.
 • Głosy uczestników tworzą dwie klasyfikacje, na pierwszą z nich składa się suma zdobytych punktów, a na drugą średnia ocen.
 • Do uwzględnienia w drugiej z nich seria musi otrzymać przynajmniej 8 głosów.
 • Do następnego etapu awansuje po 5 najlepszych serii w obu klasyfikacjach (jeśli nominowanych było przynajmniej 12 serii) lub po 3 najlepsze serie w obu klasyfikacjach (jeśli nominowanych było mniej niż 12 serii), a także każda postać, która otrzymała przynajmniej 3 głosy.
 • Kolejny etap zostaje otwarty dla wszystkich, a widzowie mogą w każdej kategorii wybrać jednego kandydata.
 • Zgromadzone głosy składają się na trzecią klasyfikację.
 • O zajętym miejscu decyduje pozycja we wszystkich trzech klasyfikacjach. W każdej z nich, zależnie od zajętego miejsca, przyznawane są punkty w skali 1-5 lub 1-3.
 • W przypadku remisu wyższe miejsce zajmuje seria, która uplasowała się wyżej w jedynej klasyfikacji jakościowej, czyli według średniej w głosowaniu jury.
 • Postacie zajmują miejsca według głosowania widzów.

Kategorie Tematyczne

Jak strona Desu-Online na której możecie znaleźć pełny plebiscyt serii podzielimy najlepsze serie na kategorie tematyczne.

Najlepsze anime akcji

Miejsce 1: Chainsaw Man

Denji ma proste marzenie — wieść szczęśliwe i spokojne życie, spędzając czas z dziewczyną, którą lubi. Jest ono jednak dalekie od rzeczywistości, ponieważ chłopak jest zmuszany przez yakuzę do zabijania demonów, aby spłacić swoje gigantyczne długi. Używając swojego ulubionego Pochity jako broni, jest gotów zrobić wszystko za trochę gotówki.
Niestety, w momencie gdy przestaje być użyteczny, zostaje zamordowany przez demona będącego w kontrakcie z yakuzą. Jednak w wyniku nieoczekiwanego obrotu wydarzeń, Pochita łączy się z martwym ciałem Denjiego i zyskuje on moc demona z piłą łańcuchową. Teraz jest w stanie przekształcać części swojego ciała w piły łańcuchowe. Ożywiony bohater wykorzystuje swoje nowe umiejętności, aby szybko i brutalnie pozbyć się wrogów. Przyciągając wzrok oficjalnych łowców demonów, którzy szybko zaczynają się nim interesować, jeden z nich oferuje chłopakowi pracę w Biurze Bezpieczeństwa Publicznego. Mając środki, by stawiać czoła nawet najtrudniejszym przeciwnikom, Denji nie cofnie się już przed niczym, by spełnić swoje proste nastoletnie marzenia.

Miejsce 2: Bleach: Sennen Kessen-hen

Spokój zostaje nagle przerwany, gdy w Społeczności Dusz wyją syreny ostrzegawcze. Mieszkańcy znikają bez śladu, a nikt nie wie, kto za tym stoi. W międzyczasie mroczny cień rozciąga się również w kierunku Ichigo i jego przyjaciół w Karakurze.

Miejsce 3: Shingeki no Kyojin: The Final Season Part 2

Wojna o Paradis koncentruje się na Shiganshinie, gdy Jaegeryści przejmują kontrolę. Po przyjęciu ogromnego ciosu od ataku z zaskoczenia, przeprowadzonego przez Erena, Marley szybko działa, by się odwdzięczyć. Wraz z ujawnieniem prawdziwego planu Zeke’a i wojskiem zmuszonym do działania pod nowymi rządami, ta bitwa może rozegrać się na dwóch frontach. Czy Eren zamierza spełnić życzenia swojego przyrodniego brata, czy też ma własny plan?


Najlepsze anime fantasy

Miejsce 1: Fumetsu no Anata e 2nd Season

Widząc wystarczająco dużo śmierci i tragedii, nieśmiertelny Fushi zamyka się na wyspie, broniąc się przed wrogimi „kołatnikami”. Jednak zamiast atakować Fushiego w odosobnieniu, kołatnicy zaczynają atakować osady poza jego zasięgiem w nadziei, że uda im się go zwabić. Wkrótce grupa znana jako Strażnicy — prowadzona przez Hisame, potomka zmarłej wojowniczki Hayase — znajduje Fushiego.

Zainspirowani tym, jak wiele lat temu Fushi chronił wyspę Janada przed kołatnikami, Strażnicy zyskali znaczną liczbę zwolenników i są rozpoznawani na całym świecie. Początkowo niechętny Fushi pozwala Strażnikom towarzyszyć mu w miejscu niedawnego ataku. W swojej wiosce Fushi spotyka kilku cennych sojuszników, zarówno nowych, jak i starych. Ale ponieważ konflikt z kołatnikami prowadzi tylko do większych strat, Fushi musi znaleźć wewnętrzną siłę, by stawić czoła nieuchronnemu smutkowi.

Miejsce 2: Tensai Ouji no Akaji Kokka Saisei Jutsu

Książę tego małego i słabego królestwa dąży tylko do jednego: sprzedania swojego kraju, by uzyskać w ten sposób spokojne życie, pełne wolnego czasu! Niestety na drodze do spełnienia tego celu staje mu godny przeciwnik – jego własny geniusz. Z każdym kolejnym sukcesem zyskuje on coraz więcej przychylności swoich poddanych, przez co spełnienie własnych marzeń staje się trudniejsze!!

Miejsce 3: Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ka IV: Shin Shou – Meikyuu-hen

Życie w radosnym mieście Orario nigdy nie jest nudne, zwłaszcza dla Bella Cranela, naiwnego młodzieńca, który marzy o zostaniu największym poszukiwaczem przygód w krainie. Po przypadkowym spotkaniu z samotną boginią Hestią, jego marzenia stają się bliższe rzeczywistości. Z jej wsparciem Bell wyrusza na fantastyczną wyprawę w głąb wypełnionych potworami katakumb miasta, znanych jako „Lochy”. W tym przerażającym labiryncie śmierć czai się w każdym rogu, a tajemnicza siła porusza się wśród cieni.
Nawet na powierzchni trudno przetrwać.
W świecie, w którym bogowie oraz ludzie żyją i pracują razem, nic nie jest pewne, zwłaszcza że często trudno im się dogadać. Jedno jest jednak pewne: niezliczona ilość błędów, triumfów i przyjaźni czeka na niezłomnie optymistycznego bohatera tej herkulesowej opowieści.


Najlepszy isekai

Miejsce 1: Overlord IV

E-Rantel, stolica nowo powstałego Królestwa Czarodziejów, cierpi z powodu niedoboru towarów. Niegdyś dobrze prosperujące miasto znane z handlu, teraz przeżywa kryzys przez strach przed swoim królem, Ainzem Ooal Gown. Aby to naprawić, Ainz wysyła Albedo do miasta jako dyplomatycznego wysłannika.
Tymczasem kardynałowie Teokracji Slane dyskutują o tym, jak wziąć odwet na Ainz po jego ataku, który sparaliżował armię Re-Estize Królestwo.
Jednak gdy Imperator Jircniv Rune Farlord El Nix organizuje spotkanie z posłańcami Teokracji w koloseum, staje przed nim nie kto inny jak sam Ainz.
Po tym, jak ich tajne spotkanie wyszło na jaw, cesarz i jego goście dowiadują się, że Ainz wyzwał na pojedynek Króla Wojowników – największego wojownika imperium. Niestety, Jircniv nie może nic zrobić tylko patrzeć jak przyszłość ludzkości zmienia się na jego oczach.

Miejsce 2: Kage no Jitsuryokusha ni Naritakute!

W poprzednim życiu Cidowi nie zależało na tym, by zostać protagonistą czy finalnym bossem. Wolałby raczej pozostawać w ukryciu jako pomniejsza postać, aż do momentu, gdy nadejdzie najwyższy czas, by ujawnić, że to on był cały czas geniuszem i pociągał za sznurki z ukrycia… A teraz, gdy odrodził się w innym świecie, jest w stanie stworzyć idealne warunki do spełnienia swoich marzeń. Uzbrojony w swoją nadaktywną wyobraźnię, Cid dla śmiechu rekrutuje członków do swojej organizacji i zmyśla historię o złym kulcie, który należy zniszczyć. Ale jak to dziwnym trafem się okazuje, historia, którą Cid wymyślił na poczekaniu, była w 100% prawdziwa, słowo w słowo. Ale sam Cid o tym nie wie.

Miejsce 3: Honzuki no Gekokujou: Shisho ni Naru Tame ni wa Shudan wo Erandeiraremasen 3rd Season

Anime opowiada historię dziewczyny z obsesją na punkcie książek, która po śmierci reinkarnuje się w innym świecie. Nie zostaje jednak ona poszukiwaczem przygód albo bohaterem, lecz zwykłą dziewczyną z biednej mieszczańskiej rodziny. Do tego jej ciało jest dosyć słabe i chorowite. Nie zauważając żadnych książek w swoim domu, postanawia rozpowszechnić medium, jakim są książki.


Najlepsza komedia

Miejsce 1: Bocchi the Rock!

Hitori Gotou od zawsze marzyła o grze na gitarze i dołączeniu do zespołu muzycznego. Jest jednak niezwykle nieśmiała i nie ma zbyt wielu przyjaciół. Jej marzenie może się ziścić, kiedy spotyka grającą na perkusji Nijikę Ijichi. Zespół, do którego należy Nijika, akurat poszukuje gitarzystki.

Miejsce 2: Paripi Koumei

Genialny strateg wojenny z Epoki Trzech Królestw, Kongming, reinkarnuje się we współczesnej Japonii. Poruszony śpiewem Eiko Tsukimi, początkującej wokalistki, postanawia użyć swoich umiejętności, aby pomóc jej w spełnieniu marzeń – występu na największych festiwalach muzycznych i dotarciu do większej ilości ludzi.

Miejsce 3: Spy x Family

Dla agenta znanego jako „Twilight” żadne zlecenie nie jest zbyt wymagające. Działając jako główny szpieg Westalis, mężczyzna pracuje niestrudzenie, aby powstrzymać ekstremistów przed wywołaniem wojny z sąsiednim krajem — Ostanią. W swojej ostatniej misji musi zbadać środowisko pewnego polityka, Donovana Desmonda, infiltrując szkołę jego syna. Tym samym agent staje przed najtrudniejszym zadaniem w swojej karierze: ma ożenić się, mieć dziecko i „bawić się” w rodzinę.
Twilight szybko adoptuje skromną sierotę — Anyę, by ta wcieliła się w rolę sześcioletniej córki i przyszłej uczennicy Eden Academy. Jego małżonką zostaje Yor Briar, roztargniona pracownica biurowa, która sama potrzebuje własnego udawanego partnera, by zaimponować znajomym. Jednak mężczyzna nie jest jedynym, który posiada pewną ukrytą naturę. Yor dorabia jako zabójczyni o pseudonimie „Thorn Princess”, dla której małżeństwo z naszym bohaterem tworzy idealną przykrywkę. Jak się jednak okazuje, nie tylko udawani rodzice mają swoje sekrety — tak naprawdę Anya nie jest zwyczajną dziewczynką, na jaką wygląda. W rzeczywistości jest esperką, produktem tajnych eksperymentów, które pozwalają jej czytać w myślach. Odkrywa ona ich prawdziwą tożsamość. Pomimo tego jest zachwycona, że ​​jej nowi opiekunowie są niesamowitymi tajnymi agentami!
Szpieg, zabójca i esper muszą od tej pory działać jak rodzina, realizując jednocześnie własne cele, jednak wraz z upływem czasu cała trójka odkrywa, że rodzina to coś znacznie więcej niż tylko pokrewieństwo.


Najlepsze okruchy życia

Miejsce 1: Kumichou Musume to Sewagakari

Tooru Kirishima jest prawą ręką rodziny przestępczej Sakuragi. Praca jest dla niego doskonałą wymówką, by dać upust swoim brutalnym instynktom, dzięki czemu zyskał on przydomek „Demona Sakuragi”. Wydaje się, że nic nie stanie na przeszkodzie jego okrutnej naturze. Ale pewnego dnia otrzymuje od szefa zadanie, jakiego jeszcze nie było — niańczenie jego córki! Rozgrzewająca (a może mrożąca krew w żyłach?) historia małej dziewczynki i jej opiekuna z yakuzy!

Miejsce 2: Akebi-chan no Sailor-fuku

Od najmłodszych lat Komichi Akebi uwielbiała marynarskie mundury, nawet posunęła się do tego, że poprosiła matkę o uszycie jednego, jeśli uda jej się dostać do macierzystej szkoły, Akademii Roubai. Kiedy Komichi zostaje przyjęta do tej prestiżowej szkoły, jest wniebowzięta. Jednak ku jej zaskoczeniu, w gimnazjum nie używa się już marynarskich mundurków jako stroju obowiązującego w szkole, co sprawia, że Komichi wyróżnia się na tle swoich koleżanek. Mimo to Komichi otrzymuje pozwolenie na dalsze noszenie tradycyjnego stroju.
Z odnowioną pewnością siebie Komichi poznaje fascynujące koleżanki z klasy, z którymi wspólnie przeżywa szkolne życie. Pod kolorowym deszczem kwitnących perspektyw czeka na nich ekscytujące jutro!!

Miejsce 3: Deaimon

Historia opowiada o Nagomu — mężczyźnie, który opuścił swój dom w Kyoto i rodzinną cukiernię, kiedy został muzykiem. Słysząc jednak, że jego ojciec został hospitalizowany, wraca do domu, aby przejąć rodzinny biznes. Jednak kiedy go nie było, młoda dziewczyna o imieniu Itsuka zaczęła pracować w sklepie. Miejsce pobytu rodziców Itsuki nie jest znane, nie ma ona także innych krewnych i Nagomu odnajduje się jako zastępczy rodzic dziewczynki. Z drugiej strony Itsuka widocznie nie lubi Nagomu za porzucenie rodziny dla zostania muzykiem. Oświadcza, że to ona, zamiast Nagomu, odziedziczy sklep.


Najlepszy romans

Miejsce 1: Kaguya-sama wa Kokurasetai: Ultra Romantic

Trzeci sezon przygód miłosnych Kaguyi Shinomiyi i Miyukiego Shirogane wraz z nowymi planami wyznania sobie miłości.

Miejsce 2: Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru

Wakana Gojou to licealista, którego ogromną pasją jest tworzenie lalek. Prześladowany przez widmo przeszłości, w której był gnębiony z powodu swojego nietypowego zainteresowania, całe dnie spędza samotnie, przesiadując w swoim pokoju. Dla chłopaka ludzie tacy jak piękna Marin Kitagawa, popularna dziewczyna, która jest zawsze otoczona przez przyjaciół, są prawie jak kosmici. Pewnego dnia Marin, która nie wie co to wstyd, zauważa po szkole szyjącego Wakane. Od razu wchodzi z butami w jego życie i próbuje wciągnąć go w swoje ukryte hobby: cosplay! Czy zranione serce Wakany zdoła wytrzymać inwazję pociągającej kosmitki?

Miejsce 3: Sasaki to Miyano

Miyano jest licealistą skrywającym pewien sekret – uwielbia mangi z gatunku BL (Boys’ Love). Pasjonuje się swoim hobby, ale niechętnie dzieli się tą pasją z innymi. Aż do czasu, gdy przypadkowa szkolna bójka doprowadza go do spotkania ze starszym kolegą, Sasakim. I chociaż poznają się przez przypadek, tak równie nieprzypadkowo Sasaki przykleja się do Miyano, nachodząc go w klasie… i wypytując o jego zainteresowania! Może i nie ma pojęcia, czym jest „uke” czy „seme” ani nie martwi się, gdy Miyano wygraża mu, że narysuje z nim doujinshi, ale jedno jest pewne – pełen chęci i zapału jest gotów nauczyć się wszystkiego o hobby swojego nowego, uroczego przyjaciela!


Najlepsze anime science-fiction

Miejsce 1: Cyberpunk: Edgerunners

Anime opowiada o dzieciaku z ulicy, próbującym przetrwać w futurystycznym świecie pełnym wszczepów i innych technologicznych modyfikacji ciała. Bohater chcąc przeżyć musi zaryzykować wszystko i zostać jednym z „edgerunnerów”, wyjętych spod prawa najemników zwanych też cyberpunkami

Miejsce 2: Made in Abyss: Retsujitsu no Ougonkyou

Pewna grupa podróżników udaje się do otchłani w poszukiwaniu Złotego Miasta. Jakiś czas później na szóstą warstwę dociera Grupka Rico. Jakie przygody czekają na tę trójkę? Co nowego odkryją główni bohaterowie? Czy Riko odnajdzie swoją matkę na dnie otchłani?

Miejsce 3: Urusei Yatsura (2022)

Co byś zrobił, gdyby kosmitka ubrana w bikini w tygrysie paski chodziła za tobą codziennie do szkoły? Życie biednego Ataru nigdy nie wróci do normy, odkąd zakochała się w nim Lum, pozaziemska księżniczka. Teraz dodatkowo Ataru staje się niezwykle bogatym i delikatnym rywalem, Mendo. Nie wspominając już o niekończącym się strumieniu niezwykłych gości w klasie i materiałach edukacyjnych, w tym nieudolnych duchach kwitnącej wiśni, legendarnym koszmarnym kraniku i kamerze czterowymiarowej, która łamie zmienną rzeczywistość.


Najlepsze anime w kategorii ,,tajemnice”

Miejsce 1: Yofukashi no Uta

Kou Yamori tylko z pozoru wygląda jak zwyczajny uczeń szkoły średniej. Stosunkowo dobry w nauce i miły wobec kolegów z klasy, w rzeczywistości wkłada wiele wysiłku w utrzymanie tej fasady. Jednak pewnego dnia stwierdza, że nie warto udawać i rzuca szkołę, cierpiąc na bezsenność w wyniku braku możliwości spożytkowania energii w ciągu dnia. W czasie samotnych, nocnych spacerów czuje się nieznacznie lepiej, choć ma świadomość, że jego niezdolność do snu stanowi poważny problem.
Na jednym z takich spacerów Kou spotyka dziwną dziewczynę, Nazunę Nanakusę, która diagnozuje przyczynę jego bezsenności — mimo przemian w swoim życiu, chłopak wciąż wstrzymuje się przed doświadczeniem prawdziwej wolności. Mówi, że nie będzie mógł zasnąć, jeśli nie będzie zadowolony z tego, jak spędza czas na jawie. W momencie, gdy wydaje się, że jego obecne zmartwienia zostały rozwiązane, Nazuna zaprasza go do swojego mieszkania, aby podzielić się miejscem do spania. Po pewnym czasie spędzonym w domu, Nazuna, nieświadoma, iż Kou tylko ​​udaje, że śpi, pochyla się nad nim i… gryzie go w szyję!

Miejsce 2: Summertime Render

Po śmierci rodziców Shinpei Ajiro zamieszkał z siostrami Kofune, Mio i Ushio. Z czasem wyprowadził się i zamieszkał w Tokio. Powraca on jednak do domu, by odbyć żałobę po śmierci Ushio. Utonęła ona, ratując małą Shiori Kobayakawę, lecz siniaki na jej szyi tworzą wątpliwości co do prawdziwej przyczyny jej śmierci. Shinpei uznaje, że musi istnieć inne wyjaśnienie.

Pomiędzy mieszkańcami rodzimej wyspy krążą zjawy. Ostatnią prośbą jednej z nich, widma zmarłej Ushio, jest: „Ocal Mio”. Utwierdza to Shinpeia w przekonaniu, że coś jest nie tak, a śmierć siostry stanowi jedynie element większej układanki.

Z pomocą Mio i innych, Shinpei stara się ocalić siebie, rodzinę i znajomych. Jednak w miarę postępów w śledztwie, wizja ta staje się coraz mniej prawdopodobna. Gdy mroczne siły opanowują wyspę, przez ile cierpienia będzie musiał przejść Shinpei, by ocalić wszystkich?

Miejsce 3: Youkoso Jitsuryoku Shijou Shugi no Kyoushitsu e 2nd Season

Akcja anime Classroom of the Elite dzieje się w prestiżowym liceum Kodo Ikusei, prywatnej placówce, która szczyci się tym, że praktycznie 100 % absolwentów zdaje egzaminy wstępne na studia, ale także zdobywają na nich stypendia w wysokości 100 tysięcy jenów miesięcznie! Główny bohater, Kiyotaka Ayanokoji, który ledwo prześlizgnął się przez egzaminy wstępne, zostaje przydzielony do klasy D. Dopiero wtedy poznaje prawdziwe oblicze tego liceum, którym to niemalże na zasadzie dyktatury rządzą najbardziej uzdolnieni uczniowie.

Iksemte

Wyobraź sobie, że jesteś studentem i chcesz stworzyć coś od siebie dla polskiego community anime. Wpadłeś na pomysł wykupienia kiedyś użytkowanej domeny StrefaAnime i stworzyć bloga od fanów dla fanów. Prowadzę tego bloga już bardzo długo i jestem dumny z tego, co stworzyłem!

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments