NieR:Automata Ver1.1a – 2B or not 2B
Wstęp
NieR:Automata to gra studia PlatinumGames powstała w 2017 roku; i to całkiem dobra patrząc na jej ocenę w serwisie Metacritic. Jednakże co podkusiło autorów tej gry, aby wydano anime na podstawie NieR’a? Może pieniążki? Branża anime jest na tyle „szeroka” i mieści w sobie wszelakie twory i wypaczenia, że aż głowa mała, ale nie będę się tu o nich opowiadał.
A co podkusiło mnie, że piszę recenzję tego anime? Czysta ciekawość. NieR:Automaty jeszcze nie zdążyłem ograć, lecz niebawem przyjdzie na nią czas. Zdaję sobie sprawę z tego, że recenzja anime na podstawie gry bez znajomości samej gry może być niepełna, ale szczerze mówiąc (a może pisząc) wisi mi to.
Także zapraszam was na recenzję NieR:Automata – anime adaptation.
Fabuła
Rok – nieznany, miejsce – planeta Ziemia, misja – uwolnić Ziemię spod panowania mechanicznych form życia.
Proste założenia, lecz misja sama w sobie zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Niech poświadczy o tym fakt, że cała ta wojna trwa przez setki, jeśli nie tysiące lat. Aby sprostać tak wymagającemu zadaniu, na Ziemię zostają wysłane specjalne jednostki androidów YoRHa, w tym nasi bohaterowie: 2B i 9S, których głównym celem jest eliminacja mechanicznych form życia. Tylko czym są owe mechaniczne formy życia? W dużym skrócie są to roboty wysłane na Ziemię przez bliżej niezidentyfikowanych obcych, których jedynym celem jest podbój planety; do czasu.
Albowiem tu NieR:Automata Ver1.1a serwuje nam pewien ciekawy twist fabularny. Część robotów nie chce walczyć, a wręcz przeciwnie – zaczynają upodabniać się do ludzi: przejmują ich zwyczaje i zachowania, np.: tworzą własne społeczności, odgrywają przedstawienia teatralne, czy chociażby zajmują się pielęgnacją kwiatów. Ten rozłam wśród wroga powoduje zakłopotanie wśród naszych bohaterów i wyzwala w nich… emocje? Wraz z postępem fabuły można zauważyć, że 2B i 9S zaczynają przejawiać pewne zachowania charakterystyczne dla ludzi. Powoli zmieniają się z marionetek zdolnych do wykonywania rozkazów w coś więcej. Tylko czy to dobrze? Czy to nie jest jakiś błąd w oprogramowaniu? O tym przekonacie się sami podczas oglądania.
Postacie
Jako że mamy tutaj do czynienia z adaptacją gry typu RPG, to w NieR:Automata Ver1.1a mamy całe mnóstwo różnych postaci. Oczywiście najważniejszymi są nasze androidy: 2B i 9S. 2B jest androidem typu bojowego korzystającym z „ciała” o numerze 2; 9S zaś jest typem skanującym korzystającym, analogicznie do 2B, z „ciała” o numerze 9. Poza nimi mamy oczywiście ruch oporu (bo jakże by inaczej w przypadku ataku obcych na naszą planetę), roboty odłączone od sieci, które chcą żyć własnym życiem, jak i pewnego tajemniczego przeciwnika, który nie raz pozostawi was z uczuciem WTF?!
Każda z postaci w NieR:Automata Ver1.1a ma swoje własne backstory i jest autentyczna w swoich zachowaniach i działaniach. Członkowie ruchu oporu mają swoje własne historie i traumy, które wpływają na ich zachowania i charaktery, a 2B i 9S obserwując otaczający ich świat, poszerzają swoją wiedzę na temat dawnych czasów i nawiązują między sobą swoistą więź. Innymi słowy: czuć, że świat przedstawiony żyje, a nie jest tylko wydmuszką.
Podsumowanie
NieR:Automata Ver1.1a to dość ciekawy twór japońskiej branży rozrywkowej. Adaptacja historii gry komputerowej na pewno nie była łatwym zadaniem, ale jak na moje niezaznajomione z oryginałem oko wyszło fantastycznie. Pięknie wyglądający świat, ciekawi i autentyczni w swoich zachowaniach bohaterowie, wybornie dobrana muzyka oraz historia, która fakt, jest nieco popaprana i ma kilka dziwnych twistów, ale nie mogę jej nic złego zarzucić. Zdecydowanie jedno z ciekawszych anime, jakie ostatnio miałem przyjemność oglądać.
I to by było na tyle. Starałem się pisać względnie bezspoilerowo, więc tekstu nie ma tu jakoś zatrważająco dużo. Mimo wszystko fajnie było wrócić do pisania po trzymiesięcznej przerwie i mam nadzieję, że już więcej takich pauz nie będzie. Do zobaczenia przy okazji kolejnych tekstów.
Polecam moje poprzednie artykuły, jak recenzja Oshi no Ko czy artykuł o Pyrkonie 2023.
NieR:Automata Ver1.1a na platformach: