Cyberpunk: Edgerunners – dobre anime w świecie Cyberpunka 2077?

Cyberpunk: Edgerunners

Wstęp

Cyberpunk: Edgerunners to seria anime i spin-off Cyberpunk 2077 stworzone przez Studio Trigger dla Netflix. Zawiera 10 odcinków i miało premierę 13 września 2022r.

Edgerunners opowiada samodzielną, dziesięcioodcinkową historię o dzieciaku ulicy, Davidzie, próbującym przetrwać w mieście przyszłości, mającym obsesję na punkcie technologii i modyfikacji ciała – Night City. Mając wszystko do stracenia, postanawia pozostać przy życiu, stając się przestępcą: najemnym banitą. Cała akcja dzieje się przed wydarzeniami z Cyberpunk 2077.

Fabuła

David Martinez mieszka razem z mamą w Night City i z powodu braku pieniędzy korzysta z różnych pirackich chipów. Podczas jednego dnia, gdy poszedł do szkoły, zamiast posłuchać mamy i kupić aktualizacje do nauki, postanowił użyć pirackiej wersji. W związku z tym system nauki ulega zniszczeniu i David ląduje u dyrektora szkoły. W trakcje powrotu do domu wraz z mamą zostają napadnięci przez jakichś zbirów, na skutek czego jego mama w ciężkim stanie trafia do szpitala i wkrótce umiera, a David zostaje sam.

W rzeczach po mamie znajduje Speedware Sandevistan, który postanawia zainstalować na swoim ciele. Podczas jazdy metrem spotyka Lucy, która kradła chipy ludziom z Arasaka Tower. Postanawia do niej dołączyć, by mieć środki na życie. Po całym dniu spędzonym z Lucy zostaje wciągnięty do ekipy Edgerunners. Jest ona złożona z najemników, którzy działają na zlecenie. Dzięki swojemu oprogramowaniu może poruszać się bardzo szybko i staje się bardzo pomocny w ekipie. Okazuje się, że Speedware Sandevistan jest bardzo cenny i poszukiwany przez ludzi z Arasaka Tower, przez co David musi na siebie uważać.

Postacie:

Cyberpunk: Edgerunners - David

David jest dzieciakiem ulicy z Santo Domingo w Night City, który jest zapisany do systemu edukacyjnego Arasaki w Arasaka Academy. Mieszka ze swoją matką Glorią w mieszkaniu w Megabudynku H4.

Po przeżyciu osobistej tragedii David zainstalował w swoim ciele potężne oprogramowanie Speedware Sandevistan i zostaje jednym z liderów Night City. Poznaje również Lucy, która wprowadza go do przestępczego półświatka miasta i postanawia dołączyć do ekipy Edgerunners dowodzonej przez Maine’a.

Cyberpunk: Edgerunners - Lucy

Lucy to tajemnicza netrunnerka z Night City. Jest dość introwertyczna i nie lubi rozmawiać o swojej przeszłości. Chociaż wygląda niewinnie, nie zawaha się zabić osoby w mgnieniu oka, jeśli ją wkurzy. Lucy również uważa Night City za więzienie i marzy o tym, że pewnego dnia opuści je i uda się na księżyc. Należy do ekipy Edgerunners. Jeden z jej członków, netrunnerka o imieniu Kiwi, jest jej mentorką.

Cyberpunk: Edgerunners - Kiwi

Kiwi jest członkiem załogi najemników Maine’a. Kiwi jest enigmatyczną i złośliwą netrunnerką z odczepianą cybernetyczną szczęką. Działa również jako mentorka Lucy.

Cyberpunk: Edgerunners - Rebecca

Rebecca jest pionierką w Night City i jest opisywana jako niska, odważna, chętna do spustu dziewczyna, która zawsze walczy ze swoim bratem Pilarem. Początkowo jej cybernetyka jest subtelna, a wyróżnia się tylko jej różowo-żółta cyberoptyka. Później, naśladując swojego brata Pilara, używa przerośniętych cyberramion w kolorze czerwonym i niebieskim odpowiednio dla prawej i lewej strony.

*Rebecca początkowo nie była częścią scenariuszy napisanych przez CD Projekt RED, ale później została stworzona przez Studio Trigger, które przekonało ich swoim projektem postaci.

Cyberpunk: Edgerunners - Pilar

Pilar jest nowicjuszem w Night City i jest opisywany jako komiczna i prymitywna osoba. On i jego siostra Rebecca często współpracują z Maine’m i jego załogą, aby wykonywać prace najemników.

Cyberpunk: Edgerunners - Maine

Maine, zanim został najemnikiem, był żołnierzem. Teraz jest weteranem na krawędzi w Night City i marzy o tym, by „uczynić się wielkim”, chociaż bardziej ceni sobie przyjaźń z załogą, niż własną chwałę.

Cyberpunk: Edgerunners - Dorio

Dorio jest weteranem na krawędzi i prawą ręką Maine’a. Jest silna i twarda, ale pomimo swojej twardej powierzchniowości, Dorio ma delikatną stronę, którą pokazuje tylko ludziom, którym ufa.

Podsumowanie

Cyberpunk: Edgerunners to bardzo dobre anime, które pokazuje nam życie zwykłych ludzi mieszkających w Night City oraz to, jak przez to miasto ludzie zamieniają się w bezduszne maszyny, które nie cenią ludzkiego życia. Główny bohater, chcąc stać się silny, decyduje zmodyfikować swoje ciało, co pcha go coraz bardziej w otchłań cyberpsychozy, przez co coraz bardziej przestaje być człowiekiem i jego zachowanie też się przez to zmienia. Zdecydowanie słabą rzeczą w Cyberpunk: Edgerunners jest to, że gdzieś w połowie serii mamy nagły przeskok między wydarzeniami, gdzie mija bardzo dużo czasu. Twórcy mogli spożytkować ten czas, byśmy wiedzieli, co w tym czasie się wydarzyło, przez co przechodzili postacie i jakie zmiany się wydarzyły.

Fabuła jest bardzo ciekawa i momentami wciągająca, a postacie bardzo różne od siebie i pojawiają się między nimi wątki miłosne. Momentami rozwój wydarzeń jest bardzo chaotyczny i szybki, a postacie bardzo wulgarne i bezwstydne. Jeżeli ktoś grał lub interesuje się Cyberpunkiem 2077, to z wielką chęcią i zapałem będzie to anime oglądał. Jest to anime przeciętne, ale bardzo dobrze wykonane. Fabuła nie zawsze zaskakuje i jest momentami nudna i niejasna. Zakończenie jest dla wielu bardzo smutne i wzruszające, momentami nie można się pogodzić ze śmiercią niektórych z postaci, choć sama końcówka jest pocieszająca i idealnie kończy serie.


Notka od redaktora

Jeśli chcecie zobaczyć moje wrażenia po pierwszym odcinku (i przy okazji jego streszczenie) to zapraszam pod ten link.


Zwiastun

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments