AnimeRecenzje

Cyberpunk: Edgerunners – dobre anime w świecie Cyberpunka 2077?

Cyberpunk: Edgerunners

Wstęp

Cyberpunk: Edgerunners to seria anime i spin-off Cyberpunk 2077 stworzone przez Studio Trigger dla Netflix. Zawiera 10 odcinków i miało premierę 13 września 2022r.

Edgerunners opowiada samodzielną, dziesięcioodcinkową historię o dzieciaku ulicy, Davidzie, próbującym przetrwać w mieście przyszłości, mającym obsesję na punkcie technologii i modyfikacji ciała – Night City. Mając wszystko do stracenia, postanawia pozostać przy życiu, stając się przestępcą: najemnym banitą. Cała akcja dzieje się przed wydarzeniami z Cyberpunk 2077.

Fabuła

David Martinez mieszka razem z mamą w Night City i z powodu braku pieniędzy korzysta z różnych pirackich chipów. Podczas jednego dnia, gdy poszedł do szkoły, zamiast posłuchać mamy i kupić aktualizacje do nauki, postanowił użyć pirackiej wersji. W związku z tym system nauki ulega zniszczeniu i David ląduje u dyrektora szkoły. W trakcje powrotu do domu wraz z mamą zostają napadnięci przez jakichś zbirów, na skutek czego jego mama w ciężkim stanie trafia do szpitala i wkrótce umiera, a David zostaje sam.

W rzeczach po mamie znajduje Speedware Sandevistan, który postanawia zainstalować na swoim ciele. Podczas jazdy metrem spotyka Lucy, która kradła chipy ludziom z Arasaka Tower. Postanawia do niej dołączyć, by mieć środki na życie. Po całym dniu spędzonym z Lucy zostaje wciągnięty do ekipy Edgerunners. Jest ona złożona z najemników, którzy działają na zlecenie. Dzięki swojemu oprogramowaniu może poruszać się bardzo szybko i staje się bardzo pomocny w ekipie. Okazuje się, że Speedware Sandevistan jest bardzo cenny i poszukiwany przez ludzi z Arasaka Tower, przez co David musi na siebie uważać.

Postacie:

Cyberpunk: Edgerunners - David

David jest dzieciakiem ulicy z Santo Domingo w Night City, który jest zapisany do systemu edukacyjnego Arasaki w Arasaka Academy. Mieszka ze swoją matką Glorią w mieszkaniu w Megabudynku H4.

Po przeżyciu osobistej tragedii David zainstalował w swoim ciele potężne oprogramowanie Speedware Sandevistan i zostaje jednym z liderów Night City. Poznaje również Lucy, która wprowadza go do przestępczego półświatka miasta i postanawia dołączyć do ekipy Edgerunners dowodzonej przez Maine’a.

Cyberpunk: Edgerunners - Lucy

Lucy to tajemnicza netrunnerka z Night City. Jest dość introwertyczna i nie lubi rozmawiać o swojej przeszłości. Chociaż wygląda niewinnie, nie zawaha się zabić osoby w mgnieniu oka, jeśli ją wkurzy. Lucy również uważa Night City za więzienie i marzy o tym, że pewnego dnia opuści je i uda się na księżyc. Należy do ekipy Edgerunners. Jeden z jej członków, netrunnerka o imieniu Kiwi, jest jej mentorką.

Cyberpunk: Edgerunners - Kiwi

Kiwi jest członkiem załogi najemników Maine’a. Kiwi jest enigmatyczną i złośliwą netrunnerką z odczepianą cybernetyczną szczęką. Działa również jako mentorka Lucy.

Cyberpunk: Edgerunners - Rebecca

Rebecca jest pionierką w Night City i jest opisywana jako niska, odważna, chętna do spustu dziewczyna, która zawsze walczy ze swoim bratem Pilarem. Początkowo jej cybernetyka jest subtelna, a wyróżnia się tylko jej różowo-żółta cyberoptyka. Później, naśladując swojego brata Pilara, używa przerośniętych cyberramion w kolorze czerwonym i niebieskim odpowiednio dla prawej i lewej strony.

*Rebecca początkowo nie była częścią scenariuszy napisanych przez CD Projekt RED, ale później została stworzona przez Studio Trigger, które przekonało ich swoim projektem postaci.

Cyberpunk: Edgerunners - Pilar

Pilar jest nowicjuszem w Night City i jest opisywany jako komiczna i prymitywna osoba. On i jego siostra Rebecca często współpracują z Maine’m i jego załogą, aby wykonywać prace najemników.

Cyberpunk: Edgerunners - Maine

Maine, zanim został najemnikiem, był żołnierzem. Teraz jest weteranem na krawędzi w Night City i marzy o tym, by „uczynić się wielkim”, chociaż bardziej ceni sobie przyjaźń z załogą, niż własną chwałę.

Cyberpunk: Edgerunners - Dorio

Dorio jest weteranem na krawędzi i prawą ręką Maine’a. Jest silna i twarda, ale pomimo swojej twardej powierzchniowości, Dorio ma delikatną stronę, którą pokazuje tylko ludziom, którym ufa.

Podsumowanie

Cyberpunk: Edgerunners to bardzo dobre anime, które pokazuje nam życie zwykłych ludzi mieszkających w Night City oraz to, jak przez to miasto ludzie zamieniają się w bezduszne maszyny, które nie cenią ludzkiego życia. Główny bohater, chcąc stać się silny, decyduje zmodyfikować swoje ciało, co pcha go coraz bardziej w otchłań cyberpsychozy, przez co coraz bardziej przestaje być człowiekiem i jego zachowanie też się przez to zmienia. Zdecydowanie słabą rzeczą w Cyberpunk: Edgerunners jest to, że gdzieś w połowie serii mamy nagły przeskok między wydarzeniami, gdzie mija bardzo dużo czasu. Twórcy mogli spożytkować ten czas, byśmy wiedzieli, co w tym czasie się wydarzyło, przez co przechodzili postacie i jakie zmiany się wydarzyły.

Fabuła jest bardzo ciekawa i momentami wciągająca, a postacie bardzo różne od siebie i pojawiają się między nimi wątki miłosne. Momentami rozwój wydarzeń jest bardzo chaotyczny i szybki, a postacie bardzo wulgarne i bezwstydne. Jeżeli ktoś grał lub interesuje się Cyberpunkiem 2077, to z wielką chęcią i zapałem będzie to anime oglądał. Jest to anime przeciętne, ale bardzo dobrze wykonane. Fabuła nie zawsze zaskakuje i jest momentami nudna i niejasna. Zakończenie jest dla wielu bardzo smutne i wzruszające, momentami nie można się pogodzić ze śmiercią niektórych z postaci, choć sama końcówka jest pocieszająca i idealnie kończy serie.


Notka od redaktora

Jeśli chcecie zobaczyć moje wrażenia po pierwszym odcinku (i przy okazji jego streszczenie) to zapraszam pod ten link.


Zwiastun

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PYSIA
PYSIA
18 dni temu

Określenie tego „anime” jest krzywdzące dla anime. Większej chwały ku USA się nie dało zrobić. Fabuła? Ciekawe. Przecież tam nie ma fabuły, to tylko zlepek komputerowej reklamy, jak gra, która okazała się totalnym niewypałem.

13 dni temu
Reply to  PYSIA

USA jest miejscem akcji. Fabuła jest, że prosta ? Okej, w końcu taka jest konwencja cyberpunka jako gatunku. Reklamą może jest pośrednio, niemniej jednak jako seria uratowała poniekąd grę. Gdyż została połatana i dopracowana do tego miejsca, w jakim było większość obietnic przed premierą. Tak więc niewypał zyskał niesamowity drugi wiatr w żagle.

13 dni temu

Dziwne że nie wspomniałeś że pomysłodawcą serii, jak i jej producentem wykonawczym, jest polski fan i były pracownik CDP RED – Rafał Jaki. Tudzież Sony, jak był znany w fandomie. Tak samo jak scenariusz napisany przez Bartosza Sztybora. Generalnie mamy silnie polsko animu, które osiągnęło spory sukces.