Boku no Hero Academia – nowy obraz anime o bohaterach?
UWAGA! Recenzja odnosi się TYLKO do pierwszego sezonu anime.
Boku no Hero Academia jest tytułem, o którym dziś słyszał już raczej każdy fan anime. Stworzony jako adaptacja popularnej mangi szybko przedostał się do USA, gdzie zyskał wielką popularność. O ile Boku no Hero Academia nie jest z pewnością pierwszym tytułem o Bohaterach, gdyż takie anime powstawały od czasów Astro Boya, to z pewnością jest najbardziej oryginalnym z nich.
Wyróżniając się na tle zarówno anime jak i amerykańskich filmów o bohaterach zyskał na popularności i zrodził fandom, który jest dziś uważany za jeden z najbardziej toksycznych. Znajdzie się wiele osób, które wychwala ten tytuł, oraz tacy, co uważają go za słabą i nic niewartą serię. Jak jest naprawdę? W obu przypadkach znajdziemy ziarenko prawdy.
Fabuła
Boku no Hero Academia opowiada o grupie uczniów szkolących się na pełnoprawnych bohaterów. Świat przedstawiony w anime jest Ziemią, na której większość mieszkańców posiada jakieś super moce, co zmieniło całkowicie sytuację kulturową, polityczną i społeczną na planecie. W wyniku wzrastającej liczby przestępców posiadających super moce doszło do wykształcenia zawodu bohatera, który został uznany przez wszystkie rządy. Wraz z mijającymi dekadami społeczeństwo bohaterów rozwinęło się do niebotycznych rozmiarów i zaczęły powstawać specjalne szkoły, które kształciły przyszłe pokolenia herosów.
Anime opowiada właśnie o jednej z takich szkół, uważanych za jedną z najlepszych w Japonii. UA, bo tak się nazywa owa instytucja, jest marzeniem dla wielu kandydatów na bohaterów. Wlicza się do nich również nasz protagonista, który po ukończeniu gimnazjum pragnie zdać egzaminu do UA i stać się prawdziwym bohaterem jak jego idol.
Boku no Hero Academia nie skupia się jednak tylko na protagoniście, lecz przedstawia nam losy całej klasy, do której uczęszcza główny bohater. Poznajemy dwudziestu uczniów, którzy bardzo różnią się od siebie pod względem mocy i charakterów. Wielu z nich staje się szybko ulubieńcami widzów, podczas gdy część musi zaczekać na moment, kiedy będą mogli zabłysnąć.
Postacie
Głównym bohaterem Boku no Hero Academia jest Midoriya Izuku nazywany także Deku. Jest on osobą bez mocy, która mimo tego pragnie zostać bohaterem. Jest właściwie otaku, do tego mocno sfiksowanym na punkcie super mocy oraz poszczególnych herosów. Jego idolem jest Bohater nr.1 All Might, z którym spotyka się już w pierwszym odcinku. All Might jest poruszony zachowaniem i zdecydowaniem Deku, więc postanawia go szkolić, by mógł mieć szansę zdać egzaminy do UA i zostać prawdziwym bohaterem.
Drugim bohaterem anime jest Katsuki Bakugou, rywal i dawny przyjaciel Deku. Jako, iż posiada bardzo mocną umiejętność pozwalającą mu tworzyć eksplozje, to jest uznawany za najlepszego kandydata na bohatera z ich gimnazjum. Bakugou mimo wyglądu i zachowania niczym złoczyńca, pragnie zostać bohaterem, gdyż również jest zapatrzony w All Mighta. Nie przepada on za Deku, a jego zachowanie może łatwo zniechęcić do niego inne osoby, w tym widzów.
Prócz dwójki wymienionych bohaterów spotykamy wiele innych postaci, które uczęszczają do UA lub są spoza akademii. Wiele z nich będzie się tylko przewijać po ekranie, czekając na swój debiut, lecz część pojawia się tylko na chwilę, by ukazać różnorodność świata.
Oprawa audiowizualna
Boku no Hero Academia jest bez wątpienia bardzo ładnym anime z dość unikalną kreską, co widać dobrze w przypadku All Mighta i niektórych postaci. Szczególnie dopracowane wydają się stroje bohaterów oraz postacie bohaterów i złoczyńców, którzy szczególnie często będą przewijać się na ekranie. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem było wizualne ukazanie brutalności. O ile anime jest przeznaczone dla nastolatków i nie posiada elementów gore, to występują sceny, gdzie bywa dość krwawo i osoby wrażliwe mogą poczuć się słabo, widząc poobijane postacie.
Na szczególną pochwałę zasługują walki, które są zrobione na bardzo przyzwoitym poziomie, mimo że część umiejętności jest co najmniej dziwna. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z najważniejszych jest z pewnością humor, a innym, o wiele istotniejszym, ukazanie, że nawet z głupiej umiejętności można zrobić potężną broń i stać się bohaterem.
Oprawa dźwiękowa może być jednym z większych plusów tytułu, gdyż prezentuje się bardzo dobrze. Szczególnie dobrze wypadają opening i ending, a także głosy postaci. Poszczególne osoby mówią z wyczuwalnymi emocjami, chociaż mimowolnie można było czasem zauważyć małe spadki w jakości. Bardzo dopracowane wydają się dźwięki, które czasem towarzyszą poszczególnym walkom i scenom.
Podsumowanie
Boku no Hero Academia jest z pewnością anime dobrym, skierowanym do szerszej widowni. Nie jest to produkcja posiadająca głęboką fabułę zachęcającą do przemyśleń własnego jestestwa ani coś, co jest bardzo pięknym wizualnie tytułem skupiającym się na czymś unikalnym. Boku no Hero Academia jest dość typowym shōnenem, nie ma co się pod tym względem spierać. Jest to jednak dobry shōnen z przyjemną oprawą audiowizualną i ciekawym pomysłem na całokształt.
Osobiście oceniłem Boku no Hero Academia jako tytuł 7/10, lecz wyjątkowo przyjemnie spędzałem przy nim czas. Z pewnością jest to pozycja obowiązkowa dla osób lubiących ten gatunek, lecz nie jest to również tytuł dla każdego. Boku no Hero Academia jest naiwna i dziecinna, a także posiada różne schematy charakterystyczne dla tego gatunku, co nie zmienia faktu, że się one po prostu sprzedają. Osobiście uznaję, że jest to produkcja, którą można polecić każdemu, bo może, choć nie musi, spodobać się większości odbiorców.
Polecam moje inne recenzje, przykładowo Mushoku Tensei oraz Heike Monogatari.