Spy x Family — czym jest rodzina?
Spy x Family jest znane jako jeden z największych hitów 2022 roku. Nawet jeśli dopiero co weszliśmy w drugą połowę tego roku, to jest pewne, że Spy x Family może być określane jako jeden z kandydatów do anime roku.
Tytuł ten był znany jeszcze na długo przed emisją anime z powodu ogromnej popularności mangi. Spy x Family oczekiwano na całym świecie, nie tylko w Japonii, przez co od początku było wiadomo, że w wypadku dobrej adaptacji otrzymamy coś wyjątkowego.
Czym dokładnie jest jednak Spy x Family i czy anime spełniło oczekiwania fanów? A co najważniejsze, czy jest to dobry tytuł, na który warto poświęcić swój czas? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji.
Fabuła
Spy x Family ma miejsce w innym świecie posiadającym technologię na współczesnym poziomie (telewizja, samoloty etc.). Klimat przypomina jednak bardziej drugą połowę XX wieku niż XXI wiek. Widać to w specyficznych ubiorach, trochę niemieckim wyglądzie miast oraz występujących, przynajmniej w moim przypadku, skojarzeń z III Rzeszą. Wszystko to czyni Spy x Family dość specyficznym tytułem.
Anime przedstawia nam konflikt występujący pomiędzy dwoma państwami: Ostanią i Westalis. Owe kraje żyją w nieustannym konflikcie ze sobą i aktualnie są w stanie „Zimnej Wojny”. Ostania w celu uniknięcia ewentualnej wojny ze swym sąsiadem postanawia wysłać swego najlepszego szpiega w celu zbliżenia się do osoby, która może zaważyć o wybuchu wojny. W tym celu szpieg musi założyć rodzinę i zbliżyć się do swego celu bez wykrycia przez wrogi wywiad.
Postacie
Spy x Family posiada trójkę głównych bohaterów, którzy składają się na tytułową rodzinę. Pierwszym jest agent „Zmierzch” imieniem Loid Forger, najlepszy szpieg Ostanii, któremu powierzono misję zbliżenia się do niejakiego Donovana Desmonda, wpływowego polityka z Westalis. Jest on doskonałym szpiegiem, najlepszym w swym fachu myślącym tylko o dobru swojego kraju i bezbłędnym wykonywaniu rozkazów. Zmierzch jest jednak niedoświadczony w kontaktach z dziećmi, a w celu powodzenia misji postanawia zaadoptować sześcioletnią Anyę, która ma udawać jego córkę (jak można się domyślić z anime, faktycznie może mieć zaledwie 4-latka).
Anya posiada jednak pewien sekret, którego nikomu nie wyjawia. Jest esperką i potrafi czytać innym w myślach. Jako iż uwielbia szpiegów, tajne misje i sekrety to skutecznie przekonuje Loida, że jest warta zaadoptowania. Dwójka ta zaczyna żyć razem i udawać rodzinę, a Anya zostaje zapisana do prestiżowej akademii Eden, gdzie uczy się syn Desmonda.
Ostatnią z głównych bohaterów jest Yor Briar, piękna zabójczyni uważana za najlepszego skrytobójcę Westalis. W wyniku splotu wydarzeń postanawia odgrywać rolę żony Loida i zostać matką Anyi. Cała trójka tworzy sztuczną rodzinę, która ukrywa przed sobą swoje sekrety, a jedyną osobą, która w pełni wie co się dzieje, jest Anya dzięki jej umiejętnościom czytania w myślach.
Postacie w Spy x Family są wyjątkowo dobrze napisane i bardzo ludzkie. Mimo elementów nadprzyrodzonych, jakimi są umiejętności Anyi, a także wręcz nadludzkie umiejętności doskonale wyćwiczonych rodziców, to jest to bardzo mocno umiejscowione w prawdziwych realiach anime. Świat wydaje się prawdziwy i po przymknięciu oka na wspomniane umiejętności, nic nie wygląda „bajkowo”.
Oprawa audiowizualna
Pod względem audiowizualnym Spy x Family sprawdza się doskonale. Oprawia dźwiękowa została wykonana wyśmienicie i cechuje się pewnym „szpiegowskim pazurem”, a także klimatem XX wieku. Muzyka jest dość oryginalna i nie kojarzy mi się z żadnym innym anime, chociaż miewałem skojarzenia z serią o przygodach Jamesa Bonda.
Opening i ending są wyśmienite i aż chce się je oglądać po kilka razy przy każdym odcinku. Aktorzy głosowi również wykonują doskonałą robotę, wcielając się w poszczególne postacie.
Podobnie wygląda kwestia oprawy wizualnej. Kreska zdaje się być bardzo specyficzna, „robotnicza”, a także na swój sposób urocza. Nie przypominam sobie ani jednej sceny, gdzie zauważyłem jakieś problemy związane z kreską, a wygląd poszczególnych teł lub postaci bardzo mi się podobał.
Podsumowanie
Spy x Family to anime szpiegowskie, które w pierwszej kolejności skupia się na rodzinie. Mimo że autor mangi przyznał, że niespecjalnie lubi swoje dzieło i robi je „ot tak” bez głębszych przemyśleń lub przygotowań, to wypada ono znacznie lepiej niż większość „głęboko przemyślanych” fabularnie mang.
Przez cały seans miałem wrażenie, że Spy x Family zadaje widzom pytanie w stylu „Czym jest prawdziwa rodzina?”. Anime prezentuje nam życie dość niezwykłej rodziny stworzonej sztucznie i niemającej z założenia być prawdziwą, lecz szybko staje się tym, czym powinna być rodzina. Grupą kochających się osób, w tym wypadku niepowiązanych więzami krwi. Nawet z endingu wynika, że Spy x Family wprost odrzuca wymóg więzów krwi w celu istnienia rodziny.
Osobiście oceniłem Spy x Family jako anime 9/10 i wyjątkowo dobrze spędziłem przy tej serii czas. Z pewnością w przyszłości obejrzę ją ponownie, zapewne przed emisją drugiego partu, który wychodzi w tym roku. Jeśli miałbym odpowiedzieć na pytanie, komu mogę polecić Spy x Family to odpowiedź brzmi: każdemu.
Jest to tytuł, który nie wymaga niczego konkretnego od swojego widza. Mimo że skupia się głównie na rodzinie, to nie brakuje tu scen akcji, komedii czy dramatu. Szczerze wątpię, czy znajdzie się osoba, która stwierdzi, że jest to złe anime.
Polecam moje inne recenzje, przykładowo Dr. Stone czy Yuusha Yamamasu!.