Mahou Shoujo Madoka Magica — oryginalne mahou shoujo z 2011 roku
Mahou Shoujo Madoka Magica znane też jako Puella Magi Madoka Magica jest dziś już przez wielu uważane za klasyka, mimo wyjścia ledwie kilkanaście lat temu. Franczyza ta składa się z serialu mającego 12 odcinków, które zostały przekształcone w 3 filmy anime, jak również film Rebellion, który jest kontynuacją serialu i trzech wspomnianych filmów, wieńcząc historię znanych nam magicznych dziewczynek. Po paru latach stworzono też serię poboczną nazwaną Magia Record: Mahou Shoujo Madoka Magica Gaiden, lecz o tym nie będę tutaj mówić.
Zanim przejdziemy do recenzji, to chciałbym jeszcze coś na początek zaznaczyć. Otóż Madoka Magica posiada kilka różnych wersji, które różnią się od siebie wyglądem teł i innymi szczegółami, dlatego zależnie od wersji TV czy BD będziecie mogli zobaczyć je trochę inaczej. Nie znam powodów tych zabiegów, lecz zważywszy, że całe anime jest wykonane niczym surrealistyczne dzieło sztuki, to zapewne po emisji wersji TV twórcy doszli do wniosku, że niektóre sceny wymagają trochę innego klimatu. Należy mieć to na uwadze, podobnie jak fakt, że jest to tytuł bardzo artystyczny i filozoficzny. Zapraszam na lekturę.
Fabuła
Madoka Magica opowiada nam historię zwykłej gimnazjalistki, która w wyniku niecodziennych zdarzeń spotyka gadające białe urocze stworzonko, które oferuje jej zostanie mahou shoujo, czyli czarodziejką (magiczną dziewczynką). W odróżnieniu jednak od większości anime tutaj protagonistka nie decyduje się na to. Los łączy ją jednak z białym słodziakiem, a także pewną czarodziejką, która pokazuje protagonistce i jej przyjaciółce, jak wygląda życie czarodziejek.
Anime to zasłynęło głównie z nietypowej oprawy audiowizualnej oraz fabuły, która ze słodkiej i uroczej szybko przechodzi w mroczny horror. Madoka Magica łamie wiele schematów obecnych w anime mahou shoujo, które funkcjonowały we wręcz niezmiennej formie od Sailor Moon, a poniekąd nawet od Mahou Tsukai Sally, oczywiście z paroma wyjątkami. Madoka Magica nie jest anime dla najmłodszych, jak to może mieć miejsce w przypadku wymienionych tytułów lub serii Precure, a dla nastolatków i starszych widzów, gdyż porusza bardzo ponure i dojrzałe tematy oraz mogłoby przerazić bardzo młodych widzów.
Postacie
Protagonistką Madoka Magica jest Kaname Madoka, gimnazjalistka, którą los wiążę z niejakim Kyuubeyem, białym kotopodobnym stworkiem mającym moc spełnienia jednego życzenia w zamian za zostanie czarodziejką. Celem istnienia czarodziejek jest eliminacja wiedźm, które żerują na ludzkich duszach i ich mordują. Prócz Madoki poznajemy też jej przyjaciółkę Sayako, pomagającą Kyuubeiowi czarodziejkę Mami, a także tajemniczą Akemi Homurę, która niedawno przeniosła się do szkoły Madoki. Homura jest czarodziejką zainteresowaną naszą protagonistką, a także przy pierwszym spotkaniu Madoki z Kyuubeiem próbowała zamordować tego słodziaka. Każda z wymienionych postaci różni się drastycznie od pozostałych i w wyniku tych spotkań dorastają i zmieniają swój charakter, będąc poniekąd poniewieranymi przez zdarzenia życiowe.
Oprawa audiowizualna
Madoka Magica ma bardzo specyficzną „pastelową” kreskę, której nie kojarzę z żadnym innym anime. Powoduje to, że odcinki wyglądają uroczo, ale momentami też bardzo mrocznie. Pomimo swej specyfiki, wydaje się wręcz idealnie pasować do przedstawianych wydarzeń i zachowań postaci, często cechując się wyjątkową szczegółowością. Podobnie jest w przypadku udźwiękowienia, które jest wybitne i oryginalne, stawiając głównie na „francuskie brzmienie”. Oprawa audiowizualna to właśnie jeden z tych głównych elementów, które wyróżniają Madoka Magica na tle innych anime.
Podsumowanie
Madoka Magica to unikalne anime, które wielu może się nie spodobać. Osobiście uważam je za wybitne dzieło z uwagi na interesującą historię, postacie i oprawę audiowizualną. Pod każdym względem stoi na wysokim poziomie i wyróżnia się na tle innych anime mahou shoujo, choć po sukcesie Madoka Magica zaczęły powstawać inne tytuły z tego gatunku, które również stawiają na oryginalność. Idealnym przykładem jest Mahou Shoujo ni Akogarete czy Mahou Shoujo Site. Na jeszcze wyższym poziomie od serialu stoi kontynuacja, czyli film Rebellion, będący moim zdaniem idealnym zamknięciem tej historii oraz jednym z najlepszych filmów anime, jakie widziałem.
Osobiście oceniam Mahou Shoujo Madoka Magica jako tytuł 8/10, podczas gdy filmowi Rebellion dałem ocenę 9/10 zastanawiając się nawet nad wystawieniem perfekcyjnej oceny 10/10. Bardzo polecam ten tytuł fanom mahou shoujo, którzy dotychczas nie obejrzeli tego dzieła, jak również tym, którzy nie mają większej styczności z gatunkiem mahou shoujo i chcieliby od czegoś zacząć.
O ile Madoka Magica nie jest świetnym reprezentantem tego gatunku, zważywszy na inny klimat od większości anime mahou shoujo, wciąż jednak może być dobrym wejściem do tego różnorodnego świata magicznych dziewczynek, do której wielu niezaznajomionych z nimi widzów podchodzi jak pies do jeża.
Polecam moje inne recenzje, przykładowo Genji Tsuushin Agedama lub Nokemono-tachi no Yoru.