Fragtime — uroczy film wart twojego czasu

Anime rozpoczynało się od filmów i ten format jest obecny na rynku do dziś, radząc sobie całkiem nieźle. Jedną z produkcji powstałych w ostatnich latach jest Fragtime, godzinny film z 2019 roku skupiający się na romansie dwóch licealistek. Tak, dobrze słyszeliście: dla odmiany mamy GL (girls love).
Produkcja została stworzona na podstawie dwutomowej mangi pod tym samym tytułem przez jakże przyjazne rodzinom Tear-Studio odpowiedzialne także za Nande Koko ni Sensei ga!?. Czy jednak Fragtime jest tytułem wartym waszej uwagi? Zapraszam na recenzję.
Fabuła
Fragtime jest anime dziejącym się we współczesnej Japonii i opowiadającym o dwóch licealistkach. Jedna z dziewcząt jest powszechnie lubianą, towarzyską osobą, gdy druga to aspołeczna szara myszka. Jednakże pojawia się tu pewien twist. Otóż nasza szara myszka dysponuje dziwną mocą pozwalającą jej na zatrzymanie czasu na trzy minuty.
Pewnego razu nasza protagonistka ma dość nietypową interakcję z drugą dziewczyną, która z jakiegoś powodu nie jest zamrożona w czasie. Jest to początek ciekawej i długiej historii, podczas której dwie dziewczyny próbują zrozumieć siebie oraz swoje uczucia. Z powodu faktu bycia filmem, nie mogę powiedzieć więcej, ale warto zaznaczyć, iż jest to film o dorastaniu i kryzysie, jaki wtedy przeżywa większość osób.
Sam romans jest dość ciekawy, ale widziałem wiele lepszych produkcji np. Citrus czy Kannazuki no Miko. Smuci mnie to, gdyż bardzo ciężko jest znaleźć dobre GL, a chętnie bym jakieś obejrzał. Tym razem nie trafiłem źle, aczkolwiek nie było to też nic specjalnie wyjątkowego, gdyż wątek miłosny bywa momentami dość płytki. Mógłbym w sumie pod tym względem porównać Fragtime do recenzowanego przeze mnie Hikikomari Kyuuketsuki no Monmon, bo oba anime nie mają najwybitniejszych wątków romantycznych.

Postaci
Bohaterką Fragtime jest Moritani Misuzu, nastolatka z mocą zatrzymywania czasu. Pewnego razu nawiązuje kontakt z obiektem swych westchnień, popularną Murakami Haruką. Film nie wyjaśnia dokładnie powodu pojawienia się mocy Moritani, ale najprawdopodobniej jest to powiązanie z jej psychiką i byciem introwertyczką.
Mizusu i Haruka postanawiają spędzić czas na zabawie z wykorzystaniem mocy zatrzymywania czasu, przy okazji mogąc odetchnąć pełną piersią. Jednakże z czasem pojawiają się pewne problemy, które coraz bardziej odbijają się na ich relacji i szkolnym życiu.

Oprawa audiowizualna
Pod względem audiowizualnym Fragtime wygląda bardzo dobrze i nie mam mu nic do zarzucenia. Zarówno kreska, jak i muzyka świetnie ze sobą współgrają, a aktorzy głosowi są odpowiednio dobrani. Film ma fragmenty opierające się głównie o oprawę audiowizualną, prezentując nam w niektórych scenach artystyczne widowisko ze świetną kombinacją kolorów, kształtów i udźwiękowienia.

Podsumowanie
Fragtime to interesujący film GL o dość prostej, ale ciekawej fabule i jakościowej oprawie audiowizualnej. Jako że trwa tylko godzinę, to należy oczekiwać dość szybkiego, nawet zbyt jak na mój gust, tempa akcji. Nie jest to wymagające kino, a raczej coś, co można obejrzeć w wolnej chwili.
Główny wątek zatrzymywania czasu nie jest czymś oryginalnym i powstało już kilka podobnych pozycji, choć żadna nie była GL. O ile bohaterki mają potencjał i są bardzo ciekawe, to niestety tytuł ten sprawdziłby się lepiej (moim zdaniem) jako seria 12 odcinków niż ledwie godzinny film.
Osobiście oceniam Fragtime jako tytuł 7/10, choć jeden ze słabszych. Nie czułem się, jakbym zmarnował czas, ale też oczekiwałem czegoś lepszego po dość interesującym początku. Uważam, że filmowi warto dać szansę, głównie z powodu jego długości. Nie radzę jednak oczekiwać od niego specjalnie wysokiego poziomu, a raczej czegoś zasługującego nawet na trochę niższą ocenę niż moja.
Warto nadmienić, że produkcja ta jak najbardziej może być puszczana młodszym osobom, choć w filmie pojawiają się sceny w bieliźnie. Raczej nikim nie powinno to poruszyć, ale na wszelki wypadek wolę o tym poinformować. Brak tu jednak tematów bardziej wrażliwych, może za wyjątkiem prześladowania przez rówieśników oraz trudności ze wpasowaniem się do społeczeństwa i akceptacją ze strony innych osób.
Polecam moje inne recenzje, przykładowo Mahou Shoujo Madoka Magica lub Sora yori mo Tooi Basho.